Jarosław Kaczyński na Krakowskim Przedmieściu: To przedostatni marsz, ale nie przedostatnia miesięcznica

Jarosław Kaczyński przemówił podczas obchodów 95. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.
Jarosław Kaczyński przemówił podczas obchodów 95. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
W sobotę w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli przed Pałac Prezydencki, gdzie tradycyjnie przemówienie wygłosił Jarosław Kaczyński. Prezes PiS mówił m.in. o rzekomych przyczynach katastrofy smoleńskiej oraz dziękował wszystkim, którzy brali udział w marszach przez minione 8 lat.

– To przedostani marsz, ale nie przedostatnia miesięcznica. Msze wciąż będą odprawiane. Pomnik mający uczcić ofiary katastrofy jest w przygotowaniu – powiedział do zgromadzonych prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas obchodów 95. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.

– Kończy się to, co nas łączyło przez tyle lat, co było prezentowane co miesiąc na Krakowskim Przedmieściu i co łączyło się z pewnym oczekiwaniem, nadzieją. Ale kończy się dlatego, że ta nadzieja została spełniona. Że tam, na placu Piłsudskiego, budowany jest pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Że przygotowywane jest miejsce pod pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego – powiedział Jarosław Kaczyński.

"Nowe" przyczyny katastrofy smoleńskiej?
Jarosław Kaczyński zapowiedział również, że w przyszłym miesiącu będzie wiadomo, co dało się ustalić w sprawie przyczyn katastrofy. – Jesteśmy już blisko prawdy. Wiemy na pewno, że to, co zostało ustalone przez komisję Anodiny i komisję Millera, to nie jest prawdą. Cel naszych marszów zostanie wypełniony – stwierdził. Zwrócił też uwagę na to, że wszyscy, którzy wzięli udział w marszu, mieli ogromny udział w "zwycięstwie".


– Dziś chcę tylko powiedzieć, że wszyscy, którzy wzięli udział choćby w jednym takim marszu, przyczynili się do czegoś bardzo ważnego: do zwycięstwa prawdy, do obrony godności Rzeczypospolitej, do tego, że jesteśmy godnym narodem. Chciano nam godność odebrać. Doprowadzić do tego, byśmy zapomnieli. Ten, który kiedyś mieszkał w tym pałacu, mówił, że emocje już opadną. Nie opadły. Walczyliśmy o prawdę i prawda zwyciężyła – zreasumował prezes PiS.

W kwietniu, w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej odbędzie się ostatnia miesięcznica w dotychczasowej formie. Przypieczętowaniem końca tego typu wydarzeń ma być odsłonięcie pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy prezydenckiego Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku.
Trwa ładowanie komentarzy...