W tym mieście mieszkańcy nie kupią już alkoholu nocą? Prezydent właśnie wyszedł z inicjatywą

Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego wyszedł z inicjatywą wprowadzenia zakazu kupowania alkoholu nocą.
Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego wyszedł z inicjatywą wprowadzenia zakazu kupowania alkoholu nocą. Fot. Tomasz Szambelan / Agencja Gazeta
Krzysztof Chojniak, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego, wpadł na pomysł całkowitego ograniczenia dostępu do alkoholu nocą w swoim mieście. Ma to być działanie odpowiadające na prośby mieszkańców. Czy jednak faktycznie do tego dojdzie – zdecyduje Rada Miasta.

Jak miałby wyglądać zakaz w praktyce? Propozycja prezydenta zakłada, że będzie obowiązywał od godz. 22:00 albo 23:00 do godz. 6:00. Ma dotyczyć wyłącznie sprzedaży detalicznej oraz miejsc, gdzie alkoholu nie wolno spożywać na miejscu. – Ta uchwała nie będzie dotyczyć punktów gastronomicznych. W barach, pubach i restauracjach będzie można kupować alkohol – powiedział prezydent Krzysztof Chojniak.

Skąd w ogóle taki pomysł? Okazuje się, że o taką zmianę mieli od dłuższego czasu prosić sami mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego. – Od kilku lat dochodzą do mnie sygnały od wielu piotrkowian postulujących zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Przy takich puntach sprzedaży wieczorami często dochodzi do zdarzeń niebezpiecznych i zakłócania porządku publicznego. Ludzie nie mogą wówczas odpocząć po dniu pracy – wyjaśnienia prezydenta cytuje "Portal Samorządowy". Projektem uchwały Rada Miasta zajmie się najpewniej w kwietniu.

Nowelizacja ustawy o alkoholu
Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda pod koniec stycznia podpisał ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Zgodnie z nowymi zapisami gminy będą mogły prowadzić działania ograniczające dostępność alkoholu.


Rada gminy będzie mogła wprowadzić ograniczenia w zakresie nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Ograniczenia te będą mogły dotyczyć sprzedaży prowadzonej między godziną 22.00 a 6.00. Możliwy jest także limit udzielania zezwoleń na sprzedaż alkoholu, w tym takiego, który zawiera do 4,5 proc. alkoholu.

źródło: "portalsamorzadowy.pl"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...