Kurs akcji Facebooka zaliczył solidny spadek. Wszystko z powodu gigantycznej afery związanej z wyciekiem danych

Firma Markt Zuckerberga zaliczyła w poniedziałek spadek na giełdzie z powodu doniesień mediów ws. wycieku danych z serwisu.
Firma Markt Zuckerberga zaliczyła w poniedziałek spadek na giełdzie z powodu doniesień mediów ws. wycieku danych z serwisu. Fot. Facebook / Mark Zuckerberg
Poniedziałek nie będzie zaliczany do szczególnie udanych dni dla Facebooka. Akcje spółki spadły na nowojorskiej giełdzie o ponad 5 proc. po ostatnich doniesieniach mediów w sprawie wielkiego wycieku danych z największego serwisu społecznościowego na świecie. W grę wchodzi 50 mln kont. Co ciekawe, w całym zamieszaniu wymienia się także nazwisko Donalda Trumpa.


Sprawa wokół wycieku kont z Facebooka szybko zdominowała tematykę w zagranicznych mediach. To wszystko z racji tego, że firma Cambridge Analytica, zajmująca się reklamą w sieciach społecznościowych, pozyskała dane ponad 50 mln użytkowników Facebooka bez ich zgody. Spółka zasłynęła wcześniej z pomocy Donaldowi Trumpowi podczas prezydenckiej kampanii wyborczej oraz swojej pracy na rzecz zwolenników Brexitu.

O całej sprawie opowiedział "New York Timesowi" Chris Wylie, były szef badań firmy. Cambridge Analytica pozyskiwała dane użytkowników Facebooka za sprawą aplikacji, która dzięki odpowiedziom na pytania miała pomóc określić profil psychologiczny. Jednak szkopuł w tym, że aplikacja zbierała nie tylko dane ankietowanej osoby, ale także ich znajomych.

W 2016 r. prawnicy Facebooka poprosili Cambridge Analytica o usunięcie nielegalnie pozyskanych danych, lecz firma ponoć nie wie, czy zostały one w ogóle skasowane. Facebook tłumaczył się w poniedziałek, że nie było żadnego wycieku. Konto firmy oraz Wyliego w niedzielę zostało zawieszone w serwisie.


źródło: "nytimes.com"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Trenuje, boksuje, rozwala w sumo. Tego niesamowitego robota stworzyli polscy studenci
Volkswagen 0 0Ciężarówka jak pociąg? Dzięki tej "elektrycznej" autostradzie nie jest to już science fiction
POLECAMY 0 0Franek Sterczewski zdradza plan na działanie w Sejmie. I opowiada, jak wyglądał "chrzest" w TVP
0 0Tak odpowiedziała na zaproszenie Dudy. Reakcja europosłanki PO zwróciła uwagę bułgarskiej prawniczki