Polacy powiedzieli, co myślą o niedzieli bez handlu. To pierwszy taki sondaż

Oto jedna z galerii handlowych w niedzielę wolną od handlu.
Oto jedna z galerii handlowych w niedzielę wolną od handlu. Fot. Maciej Stanik/naTemat
Tłumy w marketach w sobotni wieczór i długie kolejki w sklepach osiedlowych w niedziele – oto efekt wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę. Jednak czy na pewno przeszkadza on Polakom? Właśnie opublikowano wyniki sondażu, w którym respondenci wyrazili swoje zdanie na temat niedziel wolnych od zakupów.

O tym, co Polacy myślą o zakazie handlu w niedzielę, możemy przeczytać w "Rzeczpospolitej", dla której badanie wykonał IBRiS. Okazuje się, że dla 52 proc. Polaków to dobry pomysł. Przeciwnie myśli 41 proc. respondentów. Aż jedna trzecia badanych ocenia ograniczenia w zakupach zdecydowanie dobrze, a 19 proc. – raczej dobrze. Wśród przeciwników 20 proc. respondentów uważa nowe przepisy za zdecydowanie złe, a za raczej złe – 21 proc.
W tym, jak rozkładają się opinie badanych, ważne są preferencje polityczne. Spośród wyborców Prawa i Sprawiedliwości aż 97 proc. jest za zakazem handlu w niedzielę. Z kolei wśród elektoratu lewicy czterech na pięciu respondentów nie jest zadowolonych z ustawy.

Przypomnijmy, zmiany w niedzielnym handlu weszły w życie od 1 marca. Od tego czasu obowiązuje stan przejściowy, finalne przepisy będą obowiązywać od 2020 roku. I tak np. w marcu są dwie wolne niedziele od handlu, w kwietniu natomiast będzie ich aż cztery, ze względu na przypadające wtedy dni świąteczne. Natomiast w naTemat sprawdziliśmy, jak wyglądają opustoszałe galerie, w których w niedzielę nic się nie dzieje.

źródło: "Rzeczpospolita"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Nadmierna podwyżka cen prądu "społecznie niedopuszczalna".[/b] Rząd obiecuje zwracać "nadpłaty"

Nadmierna podwyżka cen prądu "społecznie niedopuszczalna". Rząd obiecuje zwracać "nadpłaty"

[b]Legendarna sieć sklepów ma kłopoty przez zakaz handlu. [/b]"Jedynym ratunkiem zmiana prawa"

Legendarna sieć sklepów ma kłopoty przez zakaz handlu. "Jedynym ratunkiem zmiana prawa"

Redakcja naTematRedakcja naTemat

Już w niedzielę wybory - najważniejsze wydarzenie polityczne od trzech lat i najważniejsze wybory samorządowe w naszym życiu. Ich wynik będzie miał wielki wpływ na to, co stanie się za rok, gdy stawką będą demokracja, państwo prawa i członkostwo Polski w UE.