Co, gdzie, jak i kiedy? Ustawa o zakazie handlu przyjęta przez parlament. Piszemy jak od marca będzie wyglądał handel w niedziele.
Co, gdzie, jak i kiedy? Ustawa o zakazie handlu przyjęta przez parlament. Piszemy jak od marca będzie wyglądał handel w niedziele. Fot. Robert Robaszewski/Agencja Gazeta
Reklama.
Zmiany w niedzielnym handlu wchodzą w życie już od 1 marca. Finalne przepisy zaczną obowiązywać od 2020 roku, jednak już za dwa miesiące zacznie się czas przejściowy. I rewolucja w naszych zakupowych przyzwyczajeniach. Jak więc będzie wyglądać handlowy kalendarz i gdzie, pomimo zakazu, bez przeszkód zrobimy niedzielne zakupy?
Gdzie?
W ustawie określono miejsca, w których nie będzie można robić zakupów oraz aż 30 wyjątków, których te ograniczenia nie obowiązują. Zakaz obowiązuje centra handlowe, super- i hipermarkety i wszystkie punkty handlowe, w których oprócz właściciela zatrudnieni są inni pracownicy. Bez ograniczeń będzie można kupować m.in. na stacjach benzynowych (do czego już przygotowuje się Orlen), małych osiedlowych sklepach czy na wszelkiej maści jarmarkach. A gdzie zrobimy niedzielne zakupy?

Miejsca, w których zrobimy zakupy w niedziele:

1)na stacjach benzynowych

2) w aptekach

3) w kwiaciarniach

4) w lecznicach dla zwierząt

5) w sklepach, gdzie większość sprzedawanych produktów to dewocjonalia

6) w sklepach w większości sprzedających prasę, bilety komunikacji miejskiej, wyroby tytoniowe i kupony gier losowych

7) na pocztach

8) w hotelach

9) w sklepach znajdujących się na terenie placówek kulturalnych, turystycznych i sportowych

10) w przychodniach całodobowych

11) na festynach, jarmarkach i imprezach okolicznościowych

12) na dworach, lotniskach i w portach

13) w więzieniach i na terenach jednostek wojskowych

14) w środkach transportu zbiorowego

15) na cmentarzach

16) w piekarniach, cukierniach i lodziarniach

17) w zakładach pogrzebowych

18) w małych sklepach, gdzie za ladą stanie właściciel

19) w internecie

Kiedy?
Bardzo ważne jest także to, kiedy po zakupy będziemy zmuszeni skierować się do osiedlowego sklepiku, a kiedy mona będzie pójść do centrum handlowego. I tak, w marcu, maju, czerwcu,lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie zakupy bez ograniczeń będzie można zrobić w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W kwietniu będzie to tylko ostatnia niedziela w miesiącu. W grudniu zaś zakupy zrobimy we wszystkie niedziele oprócz tej wypadającej 9 grudnia.
logo
Na czerwono zaznaczyliśmy niedziele, w których nie zrobimy zakupów. Fot. naTemat
Wątpliwości i dalsze zmiany
Wątpliwości jakie pojawiły się po senackich poprawkach dotyczącą sklepów franczyzowych. W ostatniej chwili dorzucona poprawka, mówiąca, że właściciel musi prowadzić sprzedaż "we własnym imieniu i na własny rachunek" stawia wspomniane sklepy w niejasnym położeniu i ten zapis zapewne będzie wymagał dosyć szybkiej nowelizacji. A jak będzie wyglądało dalsze wprowadzanie przepisów ustawy. W 2019 roku handel zostanie ograniczony do ostatniej niedzieli miesiąca i okresów przedświątecznych, a w wyjściowym 2020 roku handlowe będą tylko dwie niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, niedziela bezpośrednio poprzedzająca Wielkanoc oraz ostatnia niedziela w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.