Jest zgoda Gronkiewicz-Waltz na płot wokół Sejmu. Dla PiS to duży problem

Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała zgodę na budowę ogrodzenia wokół Sejmu.
Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała zgodę na budowę ogrodzenia wokół Sejmu. Fot. Jakub Marczewski / Agencja Gazeta
Tygodnik "Sieci" poinformował, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz 27 lutego wydała zgodę na budowę ogrodzenia wokół Sejmu. Prawa i Sprawiedliwości nie napawa to jednak entuzjazmem. Wszystko dlatego, że członkowie partii obawiają się, że sprawa płotu zostałaby wykorzystana przez opozycję przy nadchodzących wyborach samorządowych.

Przypomnijmy, że w połowie października stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki wydał negatywną decyzję ws. budowy płotu wokół Sejmu. Wszystko dlatego, że teren parlamentu został zaprojektowany jako otwarty. Krasucki stwierdził, że sam projekt "ingeruje w charakter ulicy Wiejskiej". – Oparliśmy się w dużej mierze na opinii Społecznej Rady Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, która wypowiedziała się bardzo negatywnie o pomyśle wysokiego ogrodzenia. Argumentowano, że po wojnie podczas projektowania tego obszaru założono możliwość wchodzenia obywateli na teren ośrodka sejmowego. Przy tak jednoznacznym stanowisku nie mogliśmy wydać innej decyzji – przekonywał Krasucki w rozmowie z TVN Warszawa.

Kancelaria Sejmu nie dała jednak za wygraną – na początku listopada odwołała się od decyzji Krasuckiego do Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. "Sieci" informuje, że Gliński 12 stycznia uchylił decyzję Krasuckiego, zezwalając tym samym na budowę ogrodzenia. Tyle że taka decyzja bynajmniej nie cieszy PiS. I nic dziwnego, ponieważ budowa – kosztująca 600 tys. zł – przypadałaby na okres wyborów samorządowych w listopadzie tego roku. Samo ogrodzenie stanowiłoby dla opozycji doskonałe narzędzie do walki przeciwko PiS.

Dodajmy, że przedstawiciele Kancelarii Sejmu utrzymywali, że płot miałby poprawić bezpieczeństwo osób pracujących w parlamencie, a także tych, którzy odwiedzają gmach.

źródło: "Sieci"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...