Czym jest Centralny Rejestr Faktur? To kolejny moduł, który ma ułatwić pracę fiskusa

W lipcu 2018 roku wszystkie faktury VAT będą wysyłane w formie elektronicznej.
W lipcu 2018 roku wszystkie faktury VAT będą wysyłane w formie elektronicznej. Fot. naTemat.pl
Ministerstwo Finansów zakłada, że nowy rejestr faktur będzie bazą budowaną o Jednolity Plik Kontrolny. Centralny Rejestr Faktur ma za zadanie zbieranie informacji o fakturach wystawionych przez wszystkie podmioty obrotu gospodarczego, które zostaną przesłane do centralnej bazy Ministerstwa Finansów za pomocą plików elektronicznych.

Jednym z głównych planów Ministerstwa Finansów jest ostateczna likwidacja deklaracji dla podatku od towarów i usług, która miałaby stać się faktem gdzieś na początku 2019 roku. Narzędziem, który ma tego dokonać jest JPK_VAT, czyli Jednolity Plik Kontrolny. Jego wprowadzenie to przede wszystkim ułatwienie pracy fiskusa. Umożliwia zautomatyzowanie weryfikacji danych, co pozwala na szybszą i łatwiejszą kontrolę niż kiedykolwiek wcześniej.

Dzięki JPK resort finansów może budować bazy danych, czyli Centralny Rejestr Faktur. Wysyłając swoje pliki JPK_VAT, podatnik wysyła również informacje o wszystkich fakturach, które wystawił lub otrzymał. Urzędnicy zapewniają, że stworzenie bazy faktur będzie korzystne dla podatników, bowiem wyeliminuje nieuczciwe działania i zwiększy ich bezpieczeństwo prawne w kwestii odliczania podatku VAT. Gwarancją ma być fakt, że urząd skarbowy będzie miał za sprawą CRF wgląd do każdej faktury, co pozwoli na sprawdzenie, czy faktura, którą otrzymali od kontrahenta jest wiarygodna.

Choć nie istnieją jeszcze konkretne rozwiązania, to moduł CRF będzie wprowadzany stopniowo. To wszystko z racji tego, że podatnicy wciąż muszą się przyzwyczaić do JPK w podstawowym zakresie.

Całkowita digitalizacja
Przypomnijmy, że od stycznia tego roku każde przedsiębiorstwo, które jest czynnym podatnikiem VAT, jest zobligowane do wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego (duże firmy dotyczy to od 1 lipca 2016 r., małe i średnie od 1 stycznia 2017 r., zaś mikroprzedsiębiorstwa od tego roku).


Od lipca każdy przedsiębiorca rozliczający VAT będzie musiał wysyłać na żądanie organu podatkowego zestawienie wszystkich faktur w formie elektronicznej. Można śmiało powiedzieć, ze rok 2017 przejdzie do historii jako ostatni, w którym ręczne wystawianie faktur było powszechną praktyką.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...