Planowałeś wakacje w Tajlandii? Uważaj – władze tego kraju wprowadzają ograniczenia dla turystów

Plaża Maya Bay będzie zamknięta dla turystów od czerwca do września. Władze chcą dać czas naturze na zregenerowanie się po inwazji turystów.
Plaża Maya Bay będzie zamknięta dla turystów od czerwca do września. Władze chcą dać czas naturze na zregenerowanie się po inwazji turystów. Fot.123rf.com
Władze Tajlandii postanowiły walczyć z zalewem turystów. Najsłynniejsza plaża Maya Bay zostanie zamknięta na kilka miesięcy. Wszystko po to, żeby rafa koralowa miała czas się zregenerować po sezonie turystycznym.

Według danych z Izby Turystyki, wielu turystów z Polski wybierając się na wakacje w miejsca bardziej egzotyczne niż plaża w Dębkach wybiera rajskie plaże w Tajlandii. Szczególnie oblegana jest plaża Maya Bay, która jest o tyle szczególna, iż nie tylko ma miękki, biały piasek i przejrzystą, ciepłą wodę, ale do tego jeszcze "zagrała" w filmie z Leonardo di Caprio. Problem w tym, że turyści raczej nie poczują tej atmosfery, co "boski Leo" w filmie "Niebiańska plaża". Na ekranie Maya Bay była nieznanym człowiekowi i opuszczonym przez Boga miejscem na ziemi – w rzeczywistości corocznie kłębią się na niej tłumy spragnionych wypoczynku turystów. Turystów, którzy śmiecą, dewastują plażę i rafę koralową, dosłownie zadeptują plażę i okolicę.
Władze Tajlandii postanowiły coś z tym zrobić i podjęły decyzję o czasowym zamknięciu Maya Bay. Żaden turysta nie zakosztuje rajskiej plaży w okresie od czerwca do września. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że w tych miesiącach i tak jest mniej turystów w Tajlandii z powodu panującej w tym czasie pory deszczowej w tym kraju.

To nie jedyna decyzja władz, którą została podjęta dla ratowania naturalnej przyrody Tajlandii. Na turystów wyrzucających śmieci czy choćby niedopałki papierosów nakładany jest mandat w wysokości około 11 tysięcy złotych. Podobne mandaty można otrzymać także za łowienie lub dokarmianie ryb, odrywanie fragmentów rafy koralowej, spacerowanie po dnie morza, a także za cumowanie łodzi przy rafie i budowanie konstrukcji na plażach. W alternatywie do wysokiego mandatu jest... spędzenie roku w mało przytulnym tajlandzkim więzieniu.

Nie tylko Tajlandia
Tajlandia nie jest jedynym krajem, który postanowił ograniczyć liczbę turystów. Władze należącej do Hiszpanii Majorki dążą do tego, żeby ograniczyć liczbę miejsc noclegowych na wyspie, a tym samym liczbę turystów odwiedzających to miejsce. Jest to odpowiedź władz na skargi mieszkańców, którym nie podoba się masowy napływ turystów niszczących środowisko naturalne wyspy.


źródło: "The Guardian"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Spytano Jakiego, co lubi w Trzaskowskim. [/b]Wykorzystał okazję, by dopiec rywalowi[/b]
DZIEJE SIĘ

Spytano Jakiego, co lubi w Trzaskowskim. Wykorzystał okazję, by dopiec rywalowi

Ziobro załatwił Morawieckiego na finiszu kampanii. [b]W PiS po tym liście są na niego wściekli[/b]
O TYM SIĘ MÓWI

Ziobro załatwił Morawieckiego na finiszu kampanii. W PiS po tym liście są na niego wściekli

Redakcja naTematRedakcja naTemat

Już w niedzielę wybory - najważniejsze wydarzenie polityczne od trzech lat i najważniejsze wybory samorządowe w naszym życiu. Ich wynik będzie miał wielki wpływ na to, co stanie się za rok, gdy stawką będą demokracja, państwo prawa i członkostwo Polski w UE.