Zaniepokojeni senatorowie USA piszą list do premiera Morawieckiego. Tym razem chodzi o ustawę reprywatyzacyjną

Mateusz Morawiecki dostał list od senatorów USA zaniepokojonych przepisami ustawy reprywatyzacyjnej. Ich zdaniem ustawa jest krzywdząca dla amerykańskich Żydów.
Mateusz Morawiecki dostał list od senatorów USA zaniepokojonych przepisami ustawy reprywatyzacyjnej. Ich zdaniem ustawa jest krzywdząca dla amerykańskich Żydów. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Mateusz Morawiecki ledwie skończył odpowiadać na głosy z USA w sprawie nowelizacji ustawy o IPN, a już ma kolejny problem na głowie. Zdecydowana większość senatorów USA wyraziła w liście do polskiego premiera zaniepokojenie z powodu ustawy reprywatyzacyjnej. Ich zdaniem przepisy ustawy są krzywdzące dla żydowskich ofiar Holokaustu i ich spadkobierców.

Ustawa reprywatyzacyjna dyskryminuje amerykańskich Żydów? Do takiego wniosku doszli senatorowie USA, którzy w większości podpisali się pod listem do premiera Morawieckiego. Zwracają w nim uwagę na to, że Polska jest jedynym dużym krajem Europy, który nie uchwalił kompleksowego prawa dotyczącego zwrotu mienia lub rekompensaty za utracone mienie. Senatorowie zachęcają polski rząd do przyjęcia sprawiedliwego i rzetelnego ustawodawstwa, które będzie sprawiedliwe dla wszystkich ofiar Holokaustu. Ich zdaniem obecne zapisy ustawy reprywatyzacyjnej sprawiedliwe nie są.

To kolejny problem, z którym musi się zmierzyć premier Mateusz Morawiecki. Nasze kontakty z USA bardzo się pogorszyły w ostatnich tygodniach za sprawą nowelizacji ustawy o IPN. Parlament przegłosował, a prezydent podpisał ustawę, która pozwala skazać na 3 lata więzienia wszystkich, którzy przypisują Polsce i Polakom współodpowiedzialność za zbrodnie Holokaustu. Przeciwnicy takiego rozwiązania wskazują na to, iż PiS próbuje na nowo pisać historię II wojny światowej, w której nie było szmalcowników i Jedwabnego, a Żydów mordowali jedynie hitlerowscy okupanci.

źródło: jta.org
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Nadmierna podwyżka cen prądu "społecznie niedopuszczalna".[/b] Rząd obiecuje zwracać "nadpłaty"

Nadmierna podwyżka cen prądu "społecznie niedopuszczalna". Rząd obiecuje zwracać "nadpłaty"

Zachód rezygnuje z diesli. [b]Najbardziej kopcące pojazdy masowo trafiają do Polski

Zachód rezygnuje z diesli. Najbardziej kopcące pojazdy masowo trafiają do Polski

Redakcja naTematRedakcja naTemat

Już w niedzielę wybory - najważniejsze wydarzenie polityczne od trzech lat i najważniejsze wybory samorządowe w naszym życiu. Ich wynik będzie miał wielki wpływ na to, co stanie się za rok, gdy stawką będą demokracja, państwo prawa i członkostwo Polski w UE.