Elisabeth Revol chce zamknąć usta hejterom. Szykuje dla nich prawdziwą niespodziankę w sprawie Nanga Parbat

Elisabeth Revol chce udowodnić, że rzeczywiście razem z Tomaszem Mackiewiczem zdobyła Nanga Parbat.
Elisabeth Revol chce udowodnić, że rzeczywiście razem z Tomaszem Mackiewiczem zdobyła Nanga Parbat. Fot. twitter.com/dominobb
Elisabeth Revol przerwała kilkutygodniowe milczenie. Francuska himalaistka nie wytrzymała ciągłego podważania tego, że stanęła razem z Tomaszem Mackiewiczem na szczycie Nanga Parbat. O wszystkim opowiedziała polskiemu portalowi WP SportoweFakty.

Elisabeth Revol utrzymuje, że wraz z Tomaszem Mackiewiczem wspięła się na szczyt Nanga Parbat. Mimo to, internauci często twierdzą, że Revol kłamie. Dlatego Francuzka postanowiła zamknąć usta hejterom. W rozmowie z WP SportoweFakty stwierdziła, że doskonale zdaje sobie sprawę z wątpliwości, które pojawiły się wokół Nanga Parbat. Revol znalazła sposób, jak wreszcie uciszyć krytycznego głosy.

– Zdecydowałam się na opowiedzenie całej historii, pokazanie materiałów i dowodów Lindsayowi Griffinowi – powiedziała. – Wkrótce ukaże się duży artykuł, który – mam nadzieję – raz na zawsze wyjaśni wszelkie pytania – dodawała.

Kim jest wspomniany przez Francuzkę Lindsay Griffin? To wspinacz z wieloletnim doświadczeniem, a przy okazji autor wielu książek i setek artykułów w najbardziej prestiżowych magazynach na świecie. Zasiadał on też w wielu komisjach, radach i zarządach zajmujących się himalaizmem. Obecnie współpracuje z "American Alpine Journal".

Nie tylko Nanga Parbat
Przypomnijmy, że Elisabeth Revol ma za sobą trudne wydarzenia związane ze wspinaczką. Jej największym sukcesem w karierze było samotne – i bez dodatkowego tlenu – wejście na trzy szczyty: Broad Peak, Gasherbrum I i Gasherbrum II. Dwa ostatnie zdobyła w odstępie 52 godzin – był to rekord. A także wyczyn, którego dokonała jako pierwsza kobieta.


Wszystko zmieniło się w kwietniu 2009 roku, kiedy Revol próbowała zdobyć słynną Annapurnę. Doszło wówczas do tragedii. Podczas schodzenia ze szczytu straciła partnera, Martina Minarika. Dotarła samodzielnie do nepalskiego Manangu. Ciała czeskiego kolegi Revol nie odnaleziono, a całe zdarzenie spowodowało, że himalaistka na kilka lat przerwała wspinaczkę. Dopiero w 2014 roku zaczęła wspinać się ponownie – już w towarzystwie Tomasza Mackiewicza.

Od tamtego czasu trzykrotnie podchodzili do zdobycia Nanga Parbat – ostatni okazał się tragiczny. Podczas schodzenia ze szczytu Mackiewicz nabawił się choroby wysokościowej i śnieżnej ślepoty. Dlatego został sam na wysokości ok. 7300 m n.p.n., natomiast Revol odnaleźli ratownicy Adam Bielecki i Denis Urubko. Himalaistka przechodzi obecnie rehabilitację.

źródło: WP SportoweFakty
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...