Kaja Godek dopięła swego. Bydgoskie Dni Bioetyki jednak się odbędą, tym razem pod patronatem tamtejszej izby lekarskiej

Kaja Godek wystąpi na Bydgoskich Dniach Bioetyki pod patronatem tamtejszej izby lekarskiej.
Kaja Godek wystąpi na Bydgoskich Dniach Bioetyki pod patronatem tamtejszej izby lekarskiej. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Bydgoskie Dni Bioetyki miały odbyć na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, ale zostały odwołane, ze względu na protesty działaczy Partii Razem. Jak się okazuje, wydarzenie jednak się odbędzie, tyle że na jednej z prywatnych uczelni. A wszystko pod patronatem Bydgoskiej Izby Lekarskiej. Jedną z prelegentek będzie Kaja Godek.

Wokół Dni Bioetyki, które zaplanowano na sobotę 14 kwietnia narosło wiele kontrowersji. Głównym powodem było miejsce konferencji – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i patronat – prorektor uczelni, którym objęto to wydarzenia. Pod naciskiem działaczy Partii Razem, konferencja zniknęła z uniwersyteckiego kalendarza.

Prorektor UMK wycofała swój patronat, jednak pracownicy uczelni zwrócili się do Bydgoskiej Izby Lekarskiej o wyznaczenie innego miejsca. I tak też się stało. Konferencja odbędzie się w murach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej. Jej organizatorami są: Bydgoska Izba Lekarska, KPSW, Fundacja na rzecz Rozwoju Kardiologii oraz Fundacja Wiatrak. Na konferencji wystąpią: ks. prof. Tadeusz Biesag z Krakowa, który będzie mówił o etyce i moralności w medycynie, Marzena Nykiel (portal wPolityce.pl), która wygłosi prelekcję pt. "Zagrożenia bioetyczne, kulturowe i socjologiczne ideologii gender" oraz Kaja Godek, z wykładem "Troska o życie każdego dziecka poczętego wyzwaniem dla rodziców i personelu medycznego".

Jednak to nie koniec kontrowersji. List do władz UMK, w którym krytykuje się decyzję o przeniesieniu konferencji do prywatnej uczelni, napisali wojewódzcy radni pochodzący z prawicowych partii. – Petycja partii Razem podważa dorobek naukowy prelegentów, pośrednio uderzając również w autorytet kierownictwa naukowego konferencji oraz prezesa Bydgoskiej Izby Lekarskiej, który objął wydarzenie patronatem – czytamy w nim.
Na te zarzuty odpowiedziały już władze Partii Razem. – Bydgoskie Dni Bioetyczne to wydarzenie czysto światopoglądowe i nie ma na nie miejsca na poważnej uczelni. Nikt nie zabrania pani Godek ani innym uczestniczkom i uczestnikom wyrażania swoich opinii, ale nie wolno oszukiwać słuchaczy i słuchaczek, sugerując, że te opinie mają cokolwiek wspólnego z nauką. To tak, jakby ktoś wszedł na mszę do kościoła i zaczął głośno śpiewać "Miłość w Zakopanem". Każdemu wolno śpiewać, co mu się podoba, ale msza w kościele to niezbyt odpowiednie miejsce na takie piosenki – powiedziała w rozmowie z "GW" Karolina Kozłowska, rzeczniczka partii.


źródło: wyborcza.pl
Trwa ładowanie komentarzy...