PiSowskie "i/lub czasopisma"? Nikt nie przyznaje się do poprawki w ustawie, która uderza w polskich przedsiębiorców

Nowe prawo wodne premiuje zachodnich producentów kosztem polskich przedsiębiorców i nikt nie chce wziąć za to odpowiedzialności.
Nowe prawo wodne premiuje zachodnich producentów kosztem polskich przedsiębiorców i nikt nie chce wziąć za to odpowiedzialności. Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta
Nowe prawo wodne uderza bezpośrednio w polskich przedsiębiorców. Przepisy są tak skonstruowane, że preferują wykonawców zachodnich i nikt nie wie, jak to się stało, że w ogóle uchwalono przepisy w takiej formie. Nikt nie chce się przyznać.

Historia przypomina jako żywo tę sprzed lat, gdy przyszedł Lew Rywin do Agory. Słynne "i/lub czasopisma" były zarzewiem ogromnego kryzysu politycznego. Afera Rywina była jednym z powodów, dla których SLD utraciło władzę.

Tym razem nie chodzi jednak o ustawę medialną, tylko wydawać by się mogło całkowicie bezpieczne i wolne od lobbystów prawo wodne. Nic jednak bardziej mylnego... Otóż w nowym prawie wodnym pojawił się zupełnie znikąd artykuł 36. Nie wiadomo, kto jest jego autorem, kto go dopisał w ostatniej chwili do ustawy, nie ma nikogo, kto chciałby dziś wziąć za niego odpowiedzialność.

A sprawa wcale nie jest błaha. Chodzi o kupno urządzeń pomiarowych ścieków. Do tej pory fabryki i oczyszczalnie kupowały je jak kawę do serwisu w biurze, według własnego uznania. Teraz to jest niemożliwe, bo zgodnie z nowymi przepisami musi być ogłoszony przetarg. Problem w tym, że urządzenia muszą mieć certyfikaty i tu leży pies pogrzebany. Bo nie ma opracowanych standardów, więc polscy producenci urządzeń nie dostaną certyfikatu, a bez tego nie mają po co startować w przetargach. Ustawa więc w sposób oczywisty premiuje zagranicznych producentów, którzy stosowne certyfikaty posiadają.

źródło: "Superwizjer"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...