10 kwietnia bieżącego roku minie osiem lat od katastrofy pod Smoleńskiem, która pochłonęła życie 96 osób, wśród których był prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych i dowódcy wszystkich rodzajów wojsk. Od tamtej pory filmów dokumentalnych w temacie katastrofy rządowego samolotu zdążyło trochę powstać i każdy z nich w jakimś stopniu próbował odsłonić kulisy związane z tym tragicznym wydarzeniem.
Pierwszym głośnym filmem dokumentalnym o katastrofie smoleńskiej była "Mgła" Joanny Lichockiej i Marii Dłużewskiej z 2011 roku, który wyprodukowała "Gazeta Polska". Dokument skupia się na wspomnieniach współpracowników zmarłego prezydenta. Słyszymy Andrzeja Dudę, Jacka Sasina, Jakuba Opara, Adama Kwiatkowskiego, Marcina Wierzchowskiego i Pawła Zołoteńkę.
Dwa lata później, w dniu 3. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiej, swoją premierę miał inny film Joanny Lichockiej (zrobiony wspólnie z Jarosławem Rybickim), czyli "Prezydent". Dokument jest niemal w całości poświęcony osobie brata Jarosława Kaczyńskiego, lecz mocno uwypuklono w nim również wątek Smoleński.
Sporo mówiło się także o "Anatomii upadku" w reżyserii Anity Gargas. Pierwsza część została wyprodukowana w 2012 roku, ale oficjalną premierę miała w styczniu 2013 roku. Gargas próbowała udowodnić w swoim filmie, że 10 kwietnia 2010 roku podjęto tragiczne w skutkach decyzje i winę za to ponosi strona Polska.
Roztrząsana jest m.in. sprawa związana z pominięciem przez komisję Millera teorii o wybuchu oraz podważany jest raport MAK. W filmie wypowiadają się m.in. Marek Żylicz (członek polskiej komisji badającej katastrofę Tu-154), Antoni Macierewicz oraz mieszkańcy Smoleńska. W 2014 roku wyszła druga część filmu śledczego Gargas, która próbowała w świetle nowych faktów odszukać odpowiedzi w sprawie katastrofy smoleńskiej.
Filmy opowiadające o losach bliskich po katastrofie
"Lista pasażerów" to film zrealizowany przez Ewę Stankiewicz oraz Jana Pospieszalskiego. Jego twórcy pokazali z kolei, jak wygląda życie po katastrofie smoleńskiej. Można usłyszeć m.in. wspomnienia Marty Kaczyńskiej, Ewy Błasik, Andrzeja Melaka, Urszuli Krajewskiej, Haliny i Małgorzaty Wassermann oraz Dariusza Fedorowicza. Niektóre osoby wyraziły żal w dokumencie z powodu braku możliwości otwarcia trumien i pożegnania osobiście swoich bliskich.
W tym samym, co powyższy tytuł, powstał film "W milczeniu" Ewy Ewart. Oprócz rozmów z najbliższymi ofiar, jak chociażby Małgorzatą Szmajdzińską (żoną wicemarszałka Sejmu), Krystyną Łuczak-Surówką (żoną oficera BOR) oraz Beatą Lubińską (małżonką lekarza prezydenta), w filmie ukazano także fragmenty prywatnych nagrań z 10 kwietnia oraz dni po katastrofie. Pojawiła się również rekonstrukcja katastrofalnego lotu.