Filmy dokumentalne o katastrofie smoleńskiej. Co warto obejrzeć w tym temacie?

Kadr z filmu "Anatomia Upadku" w reżyserii Anity Gargas.
Kadr z filmu "Anatomia Upadku" w reżyserii Anity Gargas. Fot. Screen z YouTube'a / Korda PL
10 kwietnia bieżącego roku minie osiem lat od katastrofy pod Smoleńskiem, która pochłonęła życie 96 osób, wśród których był prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych i dowódcy wszystkich rodzajów wojsk. Od tamtej pory filmów dokumentalnych w temacie katastrofy rządowego samolotu zdążyło trochę powstać i każdy z nich w jakimś stopniu próbował odsłonić kulisy związane z tym tragicznym wydarzeniem.

Pierwszym głośnym filmem dokumentalnym o katastrofie smoleńskiej była "Mgła" Joanny Lichockiej i Marii Dłużewskiej z 2011 roku, który wyprodukowała "Gazeta Polska". Dokument skupia się na wspomnieniach współpracowników zmarłego prezydenta. Słyszymy Andrzeja Dudę, Jacka Sasina, Jakuba Opara, Adama Kwiatkowskiego, Marcina Wierzchowskiego i Pawła Zołoteńkę.

To właśnie w tym filmie Andrzej Duda wspomina o swoim zablokowaniu ruchów Bronisława Komorowskiego w związku z próbą przejęcia stanowiska prezydenta po śmierci Lecha Kaczyńskiego.

Dwa lata później, w dniu 3. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiej, swoją premierę miał inny film Joanny Lichockiej (zrobiony wspólnie z Jarosławem Rybickim), czyli "Prezydent". Dokument jest niemal w całości poświęcony osobie brata Jarosława Kaczyńskiego, lecz mocno uwypuklono w nim również wątek Smoleński.

Sporo mówiło się także o "Anatomii upadku" w reżyserii Anity Gargas. Pierwsza część została wyprodukowana w 2012 roku, ale oficjalną premierę miała w styczniu 2013 roku. Gargas próbowała udowodnić w swoim filmie, że 10 kwietnia 2010 roku podjęto tragiczne w skutkach decyzje i winę za to ponosi strona Polska.
Roztrząsana jest m.in. sprawa związana z pominięciem przez komisję Millera teorii o wybuchu oraz podważany jest raport MAK. W filmie wypowiadają się m.in. Marek Żylicz (członek polskiej komisji badającej katastrofę Tu-154), Antoni Macierewicz oraz mieszkańcy Smoleńska. W 2014 roku wyszła druga część filmu śledczego Gargas, która próbowała w świetle nowych faktów odszukać odpowiedzi w sprawie katastrofy smoleńskiej.


Filmy opowiadające o losach bliskich po katastrofie
"Lista pasażerów" to film zrealizowany przez Ewę Stankiewicz oraz Jana Pospieszalskiego. Jego twórcy pokazali z kolei, jak wygląda życie po katastrofie smoleńskiej. Można usłyszeć m.in. wspomnienia Marty Kaczyńskiej, Ewy Błasik, Andrzeja Melaka, Urszuli Krajewskiej, Haliny i Małgorzaty Wassermann oraz Dariusza Fedorowicza. Niektóre osoby wyraziły żal w dokumencie z powodu braku możliwości otwarcia trumien i pożegnania osobiście swoich bliskich.

W tym samym, co powyższy tytuł, powstał film "W milczeniu" Ewy Ewart. Oprócz rozmów z najbliższymi ofiar, jak chociażby Małgorzatą Szmajdzińską (żoną wicemarszałka Sejmu), Krystyną Łuczak-Surówką (żoną oficera BOR) oraz Beatą Lubińską (małżonką lekarza prezydenta), w filmie ukazano także fragmenty prywatnych nagrań z 10 kwietnia oraz dni po katastrofie. Pojawiła się również rekonstrukcja katastrofalnego lotu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...