Gronkiewicz-Waltz wygrywa z komisją Jakiego. Naczelny Sąd Administracyjny podjął korzystną dla niej decyzję

Hanna Gronkiewicz-Waltz od początku uważa, że komisja weryfikacyjna Patryka Jakiego jest niekonstytucyjna.
Hanna Gronkiewicz-Waltz od początku uważa, że komisja weryfikacyjna Patryka Jakiego jest niekonstytucyjna. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że komisja weryfikacyjna Patryka Jakiego nie może karać prezydent Warszawy za nieobecność na rozprawach. Zostały zbadane trzy takie sprawy. Co więcej, Hanna Gronkiewicz-Waltz może ubiegać się o odzyskanie 9 tys. zł, które zajął Urząd Skarbowy w związku z grzywnami.

"Pięć do jednego – #NSA kolejny raz potwierdził dziś, że #komisjaweryfikacyjna nie może karać prezydenta Warszawy grzywnami za nieobecność na rozprawach. Komisja jest niekonstytucyjna i będę się odwoływać od jej bezprawnych decyzji" – napisała na swoim Twitterze Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Prezydent Warszawy została ukarana grzywną za nieobecność na trzech rozprawach, które dotyczyły nieruchomości znajdujących się pod adresami: Chmielna 70, Twarda 8/12 oraz Sienna 29. Wszystkie miały miejsce w ubiegłym roku. Gronkiewicz-Waltz za swoją nieobecność została ukarana trzykrotnie kwotą trzech tysięcy złotych.

Afera reprywatyzacyjna
Przypomnijmy, że komisja weryfikacyjna od czerwca 2017 roku bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Do tej pory komisja po 12 rozprawach nałożyła na prezydent Warszawy za nieobecność na nich 50 tys. zł. Gronkiewicz-Waltz od początku mówiła, że nie zamierza zapłacić, uznając działania komisji Patryka Jakiego za niekonstytucyjne.

Po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego będzie mogła wystąpić o odzyskanie 9 tys. zł , bowiem sąd rozstrzygnął trzy sprawy. Dotychczas urząd skarbowy zajął 12 tys. zł z konta Gronkiewcz-Waltz.

Jednak jej zwycięstwo jest połowiczne. "NSA utrzymał w mocy wyroki WSA uchylające 3 grzywny nałożone na HGW przez Komisje Weryfikacyjną. Clue w utrzymanych w mocy wyrokach polega na tym, że WSA orzekł o obowiązku stawiennictwa HGW przed Komisją, a zakwestionował wyłącznie obciążenie jej, a nie miasta grzywną" – napisał na swoim Twitterze członek komisji Sebastian Kaleta.
Pisaliśmy ostatnio także o apelu posła Adama Andruszkiewicza, który zażądał na Twitterze, by polskie władze zakazały Hannie Gronkiewicz-Waltz opuszczania kraju. To wszystko z racji, że za pół roku Waltz przestanie być prezydentem Warszawy i w jego mniemaniu zachodzi podejrzenie, że będzie chciała uniknąć wezwania przez prokuratura ws. reprywatyzacji poprzez wyjazd z kraju.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...