Hanna Gronkiewicz-Waltz z zakazem opuszczania kraju? Tego żądają w Sejmie przez aferę reprywatyzacyjną

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie stawiła się przed komisją weryfikacyjną.
Hanna Gronkiewicz-Waltz nie stawiła się przed komisją weryfikacyjną. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Poseł Adam Andruszkiewicz we wtorek zażądał na Twitterze, by polskie władze zakazały Hannie Gronkiewicz-Waltz opuszczania kraju. Apel prawicowego polityka ma związek z kolejnym niestawiennictwem prezydent Warszawy przed tzw. komisją weryfikacyjną, badającą reprywatyzację w stolicy.

"Za pół roku H. Gronkiewicz Waltz przestanie być Prezydentem Warszawy i zachodzi podejrzenie, że chcąc uniknąć wezwania przez prokuratora ws. złodziejskiej reprywatyzacji, ucieknie z Polski. Należy niezwłocznie przygotować wniosek o zakaz opuszczania kraju dla HGW" – zaapelował Adam Andruszkiewicz na Twitterze.

Przypomnijmy, że Hanna Gronkiewicz-Waltz miała stawić się w 27 marca przed komisją i złożyć zeznania. Prezydent Warszawy jednak tego nie zrobiła, a o powodach powiadomiła na Twitterze. "Komisja Weryfikacyjna raz wzywa mnie osobiście jako świadka, a raz jako stronę prezydenta Warszawy. Prawo mówi jasno: nie można łączyć roli świadka z rolą organu czy strony. Zgodnie z art. 12 ustawy o komisji jako prezydent Miasto Stołeczne Warszawa udzielam pełnego wsparcia komisji" – poinformowała Hanna Gronkiewicz-Waltz.
"Komisja do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich" kontra prezydent
Sebastian Kaleta z PiS – wiceprzewodniczący komisji – mówił o "absurdzie" w zachowaniu Hanny Gronkiewicz-Waltz. Stwierdził ponadto, że jest ono skandaliczne. Przekonywał, że Gronkiewicz-Waltz przez pół roku przekonywała, że nie może stawić się przed komisją, bo nie jest stroną postępowania. Kiedy zaś komisja wzywa ją jako świadka, twierdzi, że nie może być świadkiem, bo jest stroną.
Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk z kolei stwierdził, że rozprawa i wezwanie Hanny Gronkiewicz-Waltz służy tylko temu, aby przewodniczący komisji Patryk Jaki miał większe szanse zostania kandydatem na prezydenta Warszawy. Dodawał, że Hanna Gronkiewicz-Waltz nie ma zamiaru wspierać jego kampanii.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...