Nocny atak na Syrię. Prezydent USA wydał rozkaz uderzenia. Rosja porównała Trumpa do Hitlera

USA, Francja i Wielka Brytania przeprowadziły atak odwetowy na Syrię w związku z ostatnim atakiem chemicznym.
USA, Francja i Wielka Brytania przeprowadziły atak odwetowy na Syrię w związku z ostatnim atakiem chemicznym. Fot. Screen z Twittera / Reuters
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował w specjalnym wystąpieniu, że wydał rozkaz rozpoczęcia precyzyjnych uderzeń z powietrza na cele związane z programem broni chemicznej w Syrii. Oprócz USA w atakach biorą udział również Wielka Brytania i Francja. Rosyjski wiceszef komisji obrony stanowczo potępił działania tych państw, porównując przy okazji Trumpa do Adolfa Hitlera.

– Wydałem rozkaz rozpoczęcia precyzyjnych uderzeń z powietrza na cele w Syrii w ramach odwetu za domniemany atak z użyciem gazu, który spowodował 7 kwietnia śmierć co najmniej 60 osób – powiedział prezydent USA Donald Trump w wystąpieniu telewizyjnym. Jak podkreślił, decyzja o rozpoczęciu ataku zapadła na chwilę przed jego wystąpieniem telewizyjnym, które było transmitowane na żywo z Białego Domu.
Operacja w Syrii była przeprowadzona w nocy wspólnie z Francją i Wielką Brytanią. Donald Trump podkreślił, że zarówno USA, jak i ich sojusznicy są gotowi na długotrwałą operację, które mają na celu całkowitego zaprzestania ataków chemicznych ze strony Syrii. Naloty w Syrii są także konsekwencją na działania Rosji odnośnie likwidacji broni chemicznej w Syrii. – Nie byłoby ich, gdyby Rosja nie poniosła porażki w swych planach powstrzymania Baszara el-Asada przed sięgnięciem po broń chemiczną – wyjaśnił Trump.

W uderzeniu miały brać udział zarówno okręty, jak i samoloty bojowe. Użyto ok. 100 rakiet dalekiego zasięgu.
Odpowiedź Rosji
Wiceszef komisji obrony w rosyjskiej Dumie Aleksander Szerin kilka godzin po ataku USA, Wielkiej Brytanii i Francji na Syrię powiedział, że "Trump to Adolf Hitler nr 2". Szerin podkreślił, że ataki nalotowe tych krajów są pogwałceniem międzynarodowych praw. – Trump nawet wybrał ten sam moment, w którym Hitler zaatakował Związek Radziecki. Atak na Syrię był wymierzony w Rosję – uzasadnił swoje porównanie Trumpa do Hitlera.

Szerin porównał także piątkowe ataki do bombardowań Belgradu przez NATO w 1999 r. – To był nieprzemyślany, krótkowzroczny, prowokacyjny krok, który może mieć nieprzewidziane konsekwencje – dodał.

źródło: "nytimes.com", "wyborcza.pl"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...