Zaskakująca nominacja w kancelarii Dudy. Doradcą prezydenta został wiceminister z rządu Tuska

Bogusław Winid został nowym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy.
Bogusław Winid został nowym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. Fot. Jakub Szymczuk / KPRP
Prezydent Andrzej Duda powołał Bogusława Winida na doradcę w sprawach dotyczących polityki zagranicznej i bezpieczeństwa państwa. Winid był wcześniej m.in. wiceszefem MSZ za czasów PO-PSL oraz ambasadorem RP przy NATO w Brukseli.

Na oficjalnej stronie prezydenta Andrzeja Dudy można przeczytać komunikat o powołaniu Bogusława Winida na jego doradcę. "Doradcy służą Głowie Państwa swym doświadczeniem i kompetencjami w wielu dziedzinach funkcjonowania państwa. Bogusław Winid będzie wspierał Prezydenta RP przy podejmowaniu ważnych decyzji, a także pełnił funkcje konsultacyjne i reprezentacyjne, głównie w obszarze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa państwa. Szczególnym polem zaangażowania nowego Doradcy będzie aktywność Polski w ramach wypełniania mandatu niestałego członka Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych".
Kariera Bogusława Winida
Urodzony 3 listopada 1960 roku Bogusław Winid ukończył w 1984 roku studia w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Siedem lat później obronił pracę doktorską na temat stosunków polsko-amerykańskich w latach 1919-1939. Swoją karierę dyplomatyczną rozpoczął w 1991 roku w Departamencie Ameryki Północnej i Południowej MSZ. Następnie przez kilka lat pracował w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie. W latach 2007-2011 zajmował stanowisko przedstawiciela RP przy NATO w Brukseli, lecz z punktu widzenia dzisiejszej władzy, najciekawiej na jego resume wygląda to, co działo się potem.

W latach 2011-2014 Winid był wiceministrem spraw zagranicznych ds. polityki bezpieczeństwa. Resortem dyplomacji w tamtym czasie kierował Radosław Sikorski. Następnie od 2014 do 2017 roku był ambasadorem RP przy ONZ. Został odwołany ze stanowiska przez ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. – W tej chwili potrzebna jest osoba od tych spraw, które dominują na agendzie Rady Bezpieczeństwa. A to są sprawy takie jak problemy Bliskiego Wschodu, Afryki. Te problemy zajmują około 80 procent porządku obrad ONZ-u i taki specjalista jest - tłumaczył wtedy Waszczykowski korespondentowi RMF FM.
Trwa ładowanie komentarzy...