Tę informację o policyjnych śmigłowcach MSWiA chciało ukryć nawet przed posłami. Sprawa podobno jest przesądzona

Zdaniem posła Żmijana polska policja będzie użytkowała dwa śmigłowce typu Blackhawk.
Zdaniem posła Żmijana polska policja będzie użytkowała dwa śmigłowce typu Blackhawk. Fot. Jacek Babiel / Agencja Gazeta
Poseł PO Stanisław Żmijan twierdzi, że MSWiA w tajemnicy postanowiło kupić trzy nowe śmigłowce dla polskiej policji. Zamiast skorzystać z oferty Świdnika zdecydowano o zakupie amerykańskich helikopterów Blackhawk. Prawie takich samych, jakich wciąż nie ma polska armia.

Nie wiedział o tym nikt – ani dziennikarze, ani opinia publiczna, ani nawet przedstawiciele sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Tymczasem jak twierdzi Stanisław Żmijan z Platformy Obywatelskiej, sprawa wydaje się być przesądzona. Policja planuje zakup dwóch dużych śmigłowców i będą to amerykańskie maszyny typu Blackhawk.

Zdaniem posła PO na przełomie 2017 i 2018 roku pojawiła się informacja o rozpoczęciu procedury przetargowej. W szranki stanęli amerykanie, a także PZL Świdnik i Heli sp.z o.o. z Warszawy. Zupełnie na marginesie i bez jakiegokolwiek przetargu podjęto decyzję o zakupie dwóch dużych śmigłowców dla polskiej policji. Jak przekonuje Żmijan, są to amerykańskie Blackhawki, a sprawa wyszła na jaw zupełnie przypadkiem, kiedy Amerykanie zamieścili ogłoszenie o pracy dla serwisanta śmigłowca UH60/S70 w Polsce. Jeszcze nie wiadomo, czy policja zakupiła śmigłowiec w wersji używanej przez amerykańską armię, czy raczej chodzi o tę, jaką proponowano polskiej armii w ramach kontraktu na dostawy śmigłowców.

Stanisław Żmijan zwraca uwagę na fakt, że z przetargu zostały wyłączone zakłady Świdnika, które do tej pory były głównym dostawcą śmigłowców dla polskiej policji. Funkcjonariusze latają przede wszystkim na dwóch typach maszyn, PZL Kania i PZL Sokół. – Tutejsze zakłady miały niezbędne doświadczenie i kompetencje do realizacji tego kontraktu – przekonuje Stanisław Żmijan w rozmowie z dziennikarzami Onet.


źródło: Onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...