Czy Polska dogada się z Komisją Europejską? Unijne korytarze huczą od plotek o roli Tuska

Donald Tusk sprawi, że dialog między Komisją Europejską a Polską stanie w martwym punkcie?
Donald Tusk sprawi, że dialog między Komisją Europejską a Polską stanie w martwym punkcie? Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Premier Mateusz Morawiecki wiele sobie obiecuje po rozmowach z Komisją Europejską. Strona Polska przekonuje, że wprowadziła poprawki do ustaw zmieniających sądownictwo i oczekuje osiągnięcie porozumienia z KE. Na przeszkodzie może stanąć Donald Tusk – podaje RMF FM.

We wtorek Frans Timmermans będzie przedstawiał unijnym ministrom do spraw europejskich swoisty raport o sytuacji w Polsce i stanie negocjacji między Komisją Europejską i Polską. Strona polska spodziewa się, że ocena naszych relacji będzie pozytywna, bowiem w szybkim tempie wprowadzono zalecane przez KE zmiany w ustawach zmieniających sądownictwo w Polsce. Sprawa nie jest jednak tak prosta, unijni eksperci wykazują, iż wiele jeszcze pozostało do zrobienia.

Co ciekawe, jak informuje Katarzyna Szymańska-Borginon, korespondentka radia RMF FM w Brukseli, w osiągnięciu porozumienia może też przeszkodzić Donald Tusk. Zdaniem reporterki radia były premier ma rozpowiadać w kuluarach o tym, że PiS chce go aresztować, a także jego syna Michała, którego politycy Prawa i Sprawiedliwości próbują połączyć z aferą Amber Gold. Wezwanie do Warszawy na przesłuchanie Przewodniczącego Rady Europejskiej zdaje się potwierdzać słowa Tuska i może być odebrane w Brukseli jako nękanie byłego premiera przez rządzących w Warszawie polityków. Takie działania nie sprzyjają osiągnięciu porozumienia, zwłaszcza że Donald Tusk nie szczędzi krytycznych uwag pod adresem Jarosława Kaczyńskiego i rządu PiS.

Donald Tusk już wcześniej był wzywany na przesłuchania do Warszawy. Przewodniczący RE proponował, by przesłuchanie odbyło się w Brukseli, w placówce konsularnej, ale prokuratura tłumaczyła, że z powodów technicznych nie mogło się tak stać. Zeszłoroczny przemarsz Tuska z Dworca Centralnego do gmachu prokuratury stał się okazją do demonstracji politycznej.


źródło: RMF24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...