Tych słów od tej pory na Facebooku nie możesz używać. Jedno z nich to "brzydki". Jest nowy regulamin medium

Facebook opublikował nowy regulamin. Obowiązuje od 25 kwietnia od godz. 11.
Facebook opublikował nowy regulamin. Obowiązuje od 25 kwietnia od godz. 11. 123rf/zdjęcie seryjne
Nowy regulamin Facebooka ma aż 26 stron zakazów i zasad. Jeszcze nigdy najpopularniejsze medium społecznościowe tak drobiazgowo nie rozpisało, czego nie wolno nam robić jako jego użytkownikom. Najciekawsze wydają się słowa, których od tej pory Facebook zabrania używać.

Kilka razy większa objętość niż dotychczas nowego regulaminu medium Marka Zuckerberga to efekt afery związanej z Cambridge Analytica. Twórca Facebooka przyznał, że firma wykorzystywała dane użytkowników Facebooka. Miała w ten sposób wpływać na wyniki wyborów w USA, które wygrał Donald Trump.

W rozdziale o mowie nienawiści czytamy, że niedozwolone jest dyskryminowanie ze względu na rasę, płeć, orientację seksualną, choroby czy pochodzenie. Najciekawsza jest lista słów, których w związku z mową nienawiści nie można używać: "zdeformowany", "niedorozwinięty", "brzydki", "kretyn", "głupi", "idiota", "puszczalski". W stosunku do innych osób nie można również uzywać następujących zwrotów: "nienawidzę", "nie lubię", "X jest najgorszy".

Facebook zwraca uwagę na groźby użycia przemocy. Na podstawie oceny wiarygodności groźby usuwa materiały, blokuje konta i współpracuje z organami ścigania. Nie zezwala na prowadzenie działalności związanej z organizacjami terrorystycznymi i terrorystami.


Nie wolno publikować treści promujących czyny przestępcze popełnione przez użytkowników takie jak: akty przemocy fizycznej wobec ludzi i zwierząt, przemoc seksualna czy wandalizm. Poświęcono też uwagę na jeden z najważniejszych problemów dzisiejszych mediów, czyli fake newsy, które tutaj nazywa się "false newsami'. Takie treści nie zawsze będą usuwane natychmiast, czasem są publikowane w prześmiewczym czy ironicznym kontekście, jako przykład nieudanej manipulacji, wyjaśnia Facebook.

Cały nowy regulamin Facebooka można przeczytać tutaj. Obowiązuje od środy 25 kwietnia. Za złamanie grożą surowe kary, łącznie z blokadą konta. Nowością jest to, że gdy internauta opublikuje treść, która zostanie zablokowana przez portal, będzie się mógł odwołać. Prośba zostanie w ciągu 24 godzin rozpatrzona przez moderatorów. Tych będzie łącznie 20 tysięcy. Władać będą 40 językami.

źródło: Facebook
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...