Przypływ szczerości Czaputowicza. Szef MSZ przyznał, że... rząd PiS łamie zasady praworządności

Minister Czaputowicz w przypływie szczerości przyznał, że Polska łamie zasady praworządności.
Minister Czaputowicz w przypływie szczerości przyznał, że Polska łamie zasady praworządności. Fot. Dawid Żuchowicz/Agencja Gazeta
Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie będzie zadowolony z wywiadu szefa polskiego MSZ Jacka Czaputowicza. W rozmowie z dziennikarzami agencji Associated Press, polski minister przyznał, że Polska łamie zasady praworządności. A to wszystko w kontekście negocjacji nad nowym budżetem UE.


W Brukseli rozpoczęły się negocjacje na temat przyszłego budżetu wspólnoty. Co prawda, pierwsze informacje, które pojawiły się po nocnym spotkaniu przywódców krajów UE mówią, że cięcia w polityce spójności i rolnictwie nie będą tak duże i nie dotknął Polski. Jednak na tapecie nadal pozostaje sprawa uzależnienia wysokości dotacji od przestrzegania zasad praworządności. I właśnie do tego w wywiadzie dla Agencji AP odniósł się minister Czaputowicz.

Co prawda, zaczął całkiem logiczna uwagą na temat braku jednoznacznych kryteriów stopnia przestrzegania wspólnych zasad zapisany w traktatach UE, co czyni groźby UE naciskiem politycznym, a nie prawnym. Czemu oczywiście Polska się sprzeciwia. Potem jednak było tylko gorzej.
– Minister powiedział, że uważa pomysł sankcji finansowych wymierzonych w Polskę za głęboko niesprawiedliwy, argumentując, że są inne państwa UE, które łamią zasady – ignorując wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE albo przekraczając ograniczenia wydatków publicznych – a które nie są straszone karą – to cytat, który omawia autor wywiadu. Minister nie wymyślił także żadnego nowego argumentu do obrony działań polskich władz. Nadal jest nim rzekome podobieństwo uchwalonego w Polsce prawa do tego, stosowanego w innych państwach UE.

Biorąc pod uwagę, że Jacek Czaputowicz na fotelu szefa MSZ jest według prezesa Jarosława Kaczyńskiego "pewnym eksperymentem", to ten po raz kolejny płata figle. A ten eksperyment ma to do siebie, że można go bardzo szybko zakończyć.

źródło: apnews.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
INNPoland 0 0Węgiel nie będzie się palił bez pieniędzy. Bankierzy mają plan, jak zadusić brudny przemysł
0 0Pamiętaj o tym ubezpieczając mieszkanie. To dodatek, który może zrobić sporą różnicę
POLECAMY 0 0"Watchmen" to telewizyjne wydarzenie na miarę "Czarnobyla". Ale serial HBO wkurzył Amerykę
MamaDu 0 0Szkolne konkursy plastyczne to farsa. Psycholożka opisała jeden z nich i się zaczęło...
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Rodzina patchworkowa - czy warto się w to pakować? Każdego dnia sprawdzam to na własnej skórze
0 0101 lat polskiej muzyki w 7 minut. Film uczniów z Dąbrowy Górniczej trzeba zobaczyć!
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem