Andrzej Duda minął się z prawdą? Leszek Miller zarzuca mu kłamstwo ws. odbudowy Zamku Królewskiego

Andrzej Duda mówił z okazji Święta 3 Maja o odbudowie Zamku Królewskiego. Leszek Miller zarzucił mu kłamstwo.
Andrzej Duda mówił z okazji Święta 3 Maja o odbudowie Zamku Królewskiego. Leszek Miller zarzucił mu kłamstwo. fot. Adam Stępień/Agencja Gazeta
Andrzej Duda powiedział podczas obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja, że Zamek Królewski został odbudowany po wojnie mimo braku wsparcia komunistycznych władz. Zauważył to Leszek Miller, który na Twitterze nazwał słowa Andrzeja Dudy "kłamstwem".

– Zburzony ponownie podczas II wojny światowej, wysadzony przez Niemców. Odbudowany rękami patriotów po II wojnie, mimo braku silnego wsparcia ze strony komunistycznych władz – mówił prezydent Andrzej Duda z okazji obchodów Święta 3 Maja.

Były premier odpowiedział, że decyzję o odbudowie jednego z najważniejszych historycznych budynków Warszawy podjęło Biuro Polityczne PZPR na wniosek Edwarda Gierka.
O historii odbudowy Zamku Królewskiego można przeczytać na jego stronie. Już w 1949 roku władze podjęły decyzję o obbudowie Zamku z przeznaczeniem na siedzibę najwyższych władz państwowych i Pałac Kultury Polskiej. Potem nastąpił cykl konsultacji poświęconych odbudowie, ale na wiele lat nie mogła ona dojść do skutku.

Wreszcie na fali krwawych wydarzeń Grudnia'70 władze PZPR zdecydowały o odbudowie. Podyktowane to było chęcią spełnienia niektórych oczekiwań społecznych. Odbudowa postępowała szybko. W 1973 r. nad Zamkiem wyrosła pierwsza wiecha, a w 1974 r. na wieżach pojawiły się hełmy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...