Wojewoda łódzki został zapytany, czy odda na Caritas swoją nagrodę. Szczera odpowiedź zwala z nóg

Wojewoda łódzki Zbigniew Rau nie przekazał swojej nagrody na Caritas. Z odpowiedzi na zapytanie posła Cezarego Tomczyka wynika, że nie zamierza tego zrobić.
Wojewoda łódzki Zbigniew Rau nie przekazał swojej nagrody na Caritas. Z odpowiedzi na zapytanie posła Cezarego Tomczyka wynika, że nie zamierza tego zrobić. Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Dziś mija termin przekazania przez polityków PiS tak zwanych nagród na Caritas, a który nagrodzony tego nie zrobi, ten może liczyć się z konsekwencjami. Poseł PO Cezary Tomczyk natomiast uważa, że wojewodowie są urzędnikami w randze sekretarza stanu, więc też powinni przekazać nagrody. Innego zdania jest wojewoda łódzki Zbigniew Rau.

O północy mija termin, w którym należało przekazać pieniądze na Caritas. Michał Dworczyk wyznał dziś w programie "Jeden na jeden", że który minister nie odda "nagrody", ten musi liczyć się w przyszłości z konsekwencjami. On sam wziął 20 tysięcy kredytu i sprzedał samochód, żeby tylko wypełnić polecenie Jarosława Kaczyńskiego. To właśnie prezes Prawa i Sprawiedliwości obserwując spadające notowania w sondażach uznał, że ministrowie i wiceministrowie muszą oddać tak zwane nagrody.
Poseł Cezary Tomczyk jednak przytomnie zauważył, że wojewodowie oficjalnie są urzędnikami w randze sekretarza stanu, czyli takiej samej, jak wiceminister. A skoro tak, to zdaniem posła Platformy Obywatelskiej wojewodowie także powinni oddać pieniądze wypłacane im w ramach nagród. Mowa jest o kwocie ponad pół miliona złotych wypłaconej wojewodom i ich zastępcom. Sam wojewoda łódzki Zbigniew Rau w zeszłym roku dostał dodatkowo 15 tysięcy złotych brutto.

Tomczyk wysłał więc pismo do wojewody z pytaniem, czy przekazał juz nagrodę na Caritas i czy w związku z tym zamierza skorzystać z możliwości odliczenia tej kwoty od podatku. Rau w odpowiedzi oznajmił, że pieniędzy na Caritas nie przekazał. A właściwie to napisał po prostu "nie". Odpowiedź na drugie pytanie uznał za bezzasadną.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...