Ile odszkodowania domaga się Tomasz Komenda? Prof. Ćwiąkalski ujawnił kwotę, o którą będzie walczył dla swojego klienta

Tomasz Komenda (na zdjęciu z prof. Ćwiąkalskim) będzie domagał się odszkodowania za krzywdy, których doświaczył w wyniku niesłusznego oskarżenia o gwałt i zabójstwo.
Tomasz Komenda (na zdjęciu z prof. Ćwiąkalskim) będzie domagał się odszkodowania za krzywdy, których doświaczył w wyniku niesłusznego oskarżenia o gwałt i zabójstwo. fot. Agata Grzybowska/Agencja Gazeta
Tomasz Komenda został uniewinniony. Podczas poruszającej konferencji prasowej jego adwokat prof. Zbigniew Ćwiąkalski ujawnił kwotę, jakiej będą się domagać za krzywdy, których Komenda doznał w wyniku niesłusznego oskarżenia. Spędził w więzieniu 18 lat.

– Będziemy żądać ponad 10 mln złotych– zadeklarował jego adwokat i były minister sprawiedliwości prof. Zbigniew Ćwiąkalski. – Państwo musi ponieść konsekwencje tego, że na 18 lat wsadziło do więzienia niewinnego człowieka i zniszczyło mu młodość – dodał prof. Ćwiąkalski.

Tomasz Komenda został 16 maja uniewinniony przez Sąd Najwyższy. Sąd orzekł, że Komenda nie popełnił gwałtu i morderstwa na 15-letniej Małgosi w Miłoszycach. Komenda w więzieniu spędził 18 lat. Został warunkowo zwolniony w marcu.

Na jakie odszkodowanie może realnie liczyć? Jak wyliczyliśmy, może chodzić nawet o 2 mln zł. Prawnicy, z którymi rozmawiał Tomasz Ławnicki z naTemat, twierdzą, że taka kwota jest prawdopodobna.

Z orzeczeń, które wydają sądy w Polsce, wynika, że w przypadku osób niesłusznie aresztowanych lub skazanych odszkodowanie wynosi około 300 zł za dobę spędzoną w więzieniu. Jak łatwo policzyć, Komenda spędził w więzieniu 18 lat, a to ponad 6500 dni. Gdy pomnożymy to przed 300 zł, wyjdzie prawie równo 2 mln zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...