Zniszczona murawa, spalony samochód. Potężne straty po wybrykach ultrasów Lecha Poznań [dużo zdjęć]

Mistrzem Polski Legia Warszawa – zdecydowała Komisja Ligi przyznając walkower drużynie ze stolicy. Trwa szacowanie strat po meczu z Lechem Poznań. Fot. Jędrzej Nowicki / Agencja Gazeta
"Obradująca w trybie pilnym Komisja Ligi podjęła decyzję o weryfikacji wyniku meczu 37. kolejki Lech Poznań – Legia Warszawa jako walkower na korzyść drużyny gości. Decyzja taka została podjęta z powodu przerwania meczu na skutek zachowania kibiców drużyny gospodarzy" – podała późnym wieczorem LOTTO Ekstraklasa. Lech nie będzie się od tej decyzji odwoływać, no bo i od czego tu można się odwołać – zachowanie kiboli było skandaliczne. Trwa szacowanie strat po ostatnim meczu w tym sezonie i dokumentowanie zniszczeń.


Legii Warszawa pozostaje pogratulować zdobycia tytułu Mistrza Polski. Ale to, jak wyglądała finałowa rozgrywka, na długo pozostanie w pamięci. "Oczekuję od stosownych służb podjęcia zdecydowanych działań wobec stadionowych chuliganów" – napisał wieczorem na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, składając gratulacje piłkarzom czterech drużyn, które wystąpią w Lidze Mistrzów i w kwalifikacjach do Ligi Europy oraz dziękując "prawdziwym kibicom". W niedzielę w Poznaniu popis dali pseudokibice.
Stadionowi bandyci postanowili przerwać mecz Lecha z Legią, bo byli niezadowoleni z wyniku swojej drużyny. W chwili, gdy goście z Warszawy prowadzili 2:0 i szykowali się do świętowania mistrzostwa, na murawę poleciały race, potem wyłamane zostały płoty i na boisko wbiegli kibole.
Film zamieszczony na YouTube przez "World of ULTRAS ACAB" niestety doskonale dokumentuje skalę zniszczeń. Widać na nim, jak kibole wyłamują płot i wdzierają się na murawę. Można też zauważyć zniszczenia samej murawy.
Gdy kibole sforsowali płot i znaleźli się na murawie, sędzia dał sygnał do ucieczki i piłkarze szybko ewakuowali się do szatni.
Na zniszczeniach na terenie INEA Stadion w Poznaniu się nie skończyło. Zamieszki przeniosły się także poza stadion. Straż pożarna została wezwana do płonącego samochodu – pojazdu nie udało się uratować.
W trybie pilnym zebrała się wieczorem Komisja Ligi, by zdecydować o wyniku przerwanego meczu. Uznano, że Legii należy się walkower.

W związku z deklaracją Lecha Poznań, że nie będzie składać odwołania od tej decyzji, rozstrzygnięcie meczu i decyzja o przyznaniu 3 punktów Legii Warszawa staje się wykonalna.

Na skutek tej decyzji Legia Warszawa ma 70 punktów i zapewniony tytuł mistrza Polski. Lech Poznań ma 60 punktów i trzecie miejsce na podium.

W dniu 20 maja Komisja podjęła decyzję dotyczącą wyłącznie wyniku zawodów. Oddzielne postępowanie dyscyplinarne ws. wydarzeń w trakcie meczu odbędzie się w czwartek, 24 maja.

LOTTO Ekstraklasa
Lechowi Poznań może grozić nawet wyrzucenie z rozgrywek w przyszłym sezonie. Decyzja ma zapaść w najbliższy czwartek. Zdjęcia ze stadionu w Poznaniu już niestety obiegły cały świat.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...