Gdzie mieszka Lech Wałęsa? Były prezydent ulokował się w imponującej willi

Lech Wałęsa mieszka w willi przy ulicy Polanki 54 w Gdańsku-Oliwie.
Lech Wałęsa mieszka w willi przy ulicy Polanki 54 w Gdańsku-Oliwie. Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta
Lech Wałęsa nie może narzekać na swoją sytuację finansową, bowiem nie dość, że przysługuje mu m.in. miesięcznie uposażenie w wysokości 9 tys. złotych brutto, to zarabia też prawdziwe krocie na wykładach, które daje na całym świecie. Jednak posiadanie dużego domu ma swoją cenę - utrzymanie go kosztuje byłego prezydenta aż 6 tys. zł. Nie da się jednak ukryć, że willa prezentuje się imponująco.

Wałęsowie od wielu lat mieszkają w Gdańsku-Oliwie. Ich dom, który kupili w 1988 roku, znajduje się przy ulicy Polanki 54. Blisko stamtąd do Archikatedry Oliwskiej i centrum Gdańska. Willa jest spełnieniem marzeń pary, bowiem od zawsze marzyli o posiadaniu domu z ogrodem. W książce "Marzenia i tajemnice", Danuta Wałęsowa wyznała, że właśnie tam poczuła, że w końcu odnalazła swoje miejsce. "Każdy chyba przyzna, że jest to wyjątkowe miejsce. Położone niemal na granicy Gdańska i Sopotu, u stóp pokrytych lasem wzgórz morenowych. Do dziś pamiętam moment, gdy pewnego dnia usiadłam w jadalni i patrzyłam na te lesiste wzgórza. Poczułam wówczas, że tutaj jest moje miejsce".
Jednak stary dom wymagał generalnego remontu z racji bardzo złego stanu. W odremontowanej willi Lech Wałęsa wraz z żoną mieszkał przez osiem lat. W 1996 roku przeprowadzili się do nowo wybudowanego domu, który zaprojektował im architekt Szczepan Baum. "Dwie kondygnacje z piwnicą. W sumie około 300 metrów kwadratowych. Zwykły dom bez basenu i szczególnych luksusów, o jakich opowiadano" – opisała swoją willę Danuta Wałęsowa. Słowa żony Wałęsy o braku luksusów faktycznie potwierdzają inne osoby. "Wewnątrz przepychu nie widać. Żadnych ekstrawagancji. To taki dom zwykłego Kowalskiego" – mówił jeden ze znajomych byłego prezydenta. Dom znajduje się na działce o powierzchni ok. 6 tys. mkw. Salon Wałęsy ma ok. 36 mkw, a jego pokoik przeznaczony do pracy ma ledwie 11 mkw.
Jeszcze jakiś czas temu szacowano, że willa wraz z działką może mieć wartość sięgającą przynajmniej 4 mln zł. Co ciekawe, mimo iż rezydencja jest położona przy ulicy, to jest niewidoczna dla przechodniów. Wszystko z racji tego, że zasłania ją wysoki żywopłot, zaś wjazdu do niej pilnują funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, a wcześniej Biura Ochrony Rządu. Warto dodać, że Wałęsa jest jedynym byłym prezydentem, który ma zapewnioną taką ochronę. Rok temu zrezygnowano z ochraniania Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego, lecz w przypadku Wałęsy zdecydowała logistyka - w Gdańsku nie ma placówki, z której ochrona mogłaby przyjechać, gdyby uruchomił się alarm.

Wcześniejsze mieszkanie
Przenosiny do dużego domu były dla Wałęsów nie lada wydarzeniem. Wcześniej przez 8 lat mieszkali w bloku na gdańskiej Zaspie przy ulicy Pilotów 17. Było to mieszkanie, które dostali z przydziału. To właśnie w nim znajdowało się biuro "Solidarności". Z okazji 25-lecia przyznania Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie, w 2008 roku na ścianie bloku powstał portret przywódcy związku, który składa się z 740 pikseli. Można go odczytać dopiero z pewnej odległości. Jego autorem jest malarz Piotr Szwabe.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Nadmierna podwyżka cen prądu "społecznie niedopuszczalna".[/b] Rząd obiecuje zwracać "nadpłaty"

Nadmierna podwyżka cen prądu "społecznie niedopuszczalna". Rząd obiecuje zwracać "nadpłaty"

Zachód rezygnuje z diesli. [b]Najbardziej kopcące pojazdy masowo trafiają do Polski

Zachód rezygnuje z diesli. Najbardziej kopcące pojazdy masowo trafiają do Polski

Redakcja naTematRedakcja naTemat

Już w niedzielę wybory - najważniejsze wydarzenie polityczne od trzech lat i najważniejsze wybory samorządowe w naszym życiu. Ich wynik będzie miał wielki wpływ na to, co stanie się za rok, gdy stawką będą demokracja, państwo prawa i członkostwo Polski w UE.