"Projekt wojownik" to sposób na powrót do normalności weteranów wojennych. Pomagają w tym zawodnicy MMA

"Projekt Wojownik" ma pomagać polskim weteranom, którzy ucierpieli na misjach.
"Projekt Wojownik" ma pomagać polskim weteranom, którzy ucierpieli na misjach. Fot. facebook.com/ projektwojownikWP
Powrót żołnierzy z misji wojennych to nie jest prosta sprawa, zwłaszcza dla tych, którzy podczas działań wojennych stracili sprawność i zdrowie. W powrocie do normalnego życia poza strefą walk ma pomóc "Projekt Wojownik", który skupia się na... walce.

Na pomysł na integrację środowiska żołnierzy weteranów wpadł pułkownik Szczepan Głuszczak. "Projekt wojownik" polega na na organizowaniu raz w miesiącu zajęć edukacyjno-sportowych dla żołnierzy weteranów misji realizowanych poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych oraz wojskowych instruktorów wychowania fizycznego.
– Hasło, jakie na początku mi przyświecało, to kto najlepiej zrozumie wojownika? Drugi wojownik. Weterani są wojownikami i osobami, które mają za sobą niebezpieczne misje poza granicą kraju. Wielokrotnie była to wojna. Kiedy przyjeżdżają do Polski, to czasami trudno im przywyknąć do normalnej rzeczywistości. Kiedy żołnierz wraca z Iraku czy Afganistanu, to jest bardziej podatny na wszystkie bodźce. Czegoś im brakuje, więc pomyślałem, że tym elementem jest walka wręcz, a więc MMA. Możemy skonfrontować dwóch zawodników, a chodziło mi o sport utylitarny – przyznał pomysłodawca projektu.
Płk. Głuszczak przyznaje, że od początku chciał zaangażować w pomysł osoby czynnie związane ze sportami walki. –  Starałem się dotrzeć do zawodników walczących w UFC czy KSW i dzięki Tomaszowi Drwalowi udało się dotrzeć do czołówki polskiego MMA – mówi pułkownik. Pierwsze zajęcia już się odbyły. Poprowadził je Łukasz Jurkowski. Następne planowane są w garnizonach w Giżycku, Gdyni, Szczecinie, Świętoszowie, Łasku, Rzeszowie oraz Krakowie.

źródło: polsatsport.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...