Przyłębska dostała nowy przywilej. Na taką pomoc nie mógł liczyć żaden z jej poprzedników

Julia Przyłębska od jakiegoś czasu jest ochraniana przez SOP.
Julia Przyłębska od jakiegoś czasu jest ochraniana przez SOP. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Według ustaleń "Rzeczpospolitej" od co najmniej dwóch tygodni prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska ma być ochraniana przez funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. Dziennik podkreśla, ze ochrona prezesa TK to sytuacja precedensowa.


O ochronie osoby, która nie jest chroniona ustawowo, decyduje minister spraw wewnętrznych i administracji. Nie wiadomo jednak, dlaczego Joachim Brudziński zdecydował się na ochronę Przyłębskiej.

"Kwestie związane z wykonywanymi czynnościami o charakterze ochronnym, jak również formy i metody stosowane przez funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, są opatrzone klauzulą tajności i podlegają ochronie" – poinformował "Rzeczpospolitą" resort.

W "normalnym trybie" Julia Przyłębska oczywiście nie miałaby szans na taką ochronę. Przysługuje ona prezydentowi, premierowi, wicepremierowi, marszałkom Sejmu i Senatu, ministrom spraw wewnętrznych i zagranicznych oraz byłym prezydentom Polski. Osoba jest chroniona 24 godziny na dobę, ma dostęp do samochodu SOP.

Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach prezes TK zasłynęła sporą hojnością. Na nagrody lub trzynaste pensje dla pracowników i sędziów Trybunału wydała 1,6 mln zł.

źródło: Rzeczpospolita
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Rządy PiS nazywała reżimem. Ta Czeszka może napsuć krwi Kaczyńskiemu bardziej niż Timmermans
0 0To po to PiS przerwał posiedzenie Sejmu? Arłukowicz mówi o "handlu"