Sejm liczy koszty związane z protestem. "Nie widzę powodu, żeby ktoś inny za to płacił"

Kancelaria Sejmu liczy obecnie koszta związane z protestem rodziców niepełnosprawnych dzieci.
Kancelaria Sejmu liczy obecnie koszta związane z protestem rodziców niepełnosprawnych dzieci. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Kancelaria Sejmu jest w trakcie liczenia kosztów związanych z trwającym 40 dni protestem osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Nie wiadomo jeszcze, kto zostanie nimi obciążony, ale wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska wskazuje, że powinna to być kancelaria izby niższej parlamentu.


Kancelaria Sejmu wydała w środę komunikat, w którym informuje, że "jest na etapie podsumowywania kosztów prawie półtoramiesięcznej akcji protestacyjnej". – W miejscu, w którym była ona prowadzona, obecnie mają miejsce prace o charakterze porządkującym i remontowym. Decyzja z jakich środków będą te koszty ostatecznie pokryte musi być poprzedzona dogłębną analizą finansową i prawną. Niewykluczone, że do rozważenia przez Kancelarię Sejmu i Straż Marszałkowską będzie także efektywność dotychczasowych zasad wstępu na teren Parlamentu – czytamy w komunikacie.


O kosztach związanych z wyżywieniem protestujących mówił jeszcze w trakcie trwania protestu marszałek Sejmu Marek Kuchciński. – To są także koszty proszę państwa, bo codziennie wyżywienie kosztuje i tak dalej. Bierzemy to na siebie, ale będziemy musieli się zastanowić się, że ktoś musi za to zapłacić – mówił 20 maja w Koprzywnicy w woj. świętokrzyskim.


W piątek swój komentarz wygłosiła posłanka PO i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. – Przypominam, że był już protest w Sejmie w 2014 i Kancelaria Sejmu wtedy poniosła koszty tego protestu: wyżywienia, sprzątania, opieki i dodatkowych straży. Nie widzę powodu, żeby teraz ktoś inny za to płacił - mówiła. Kidawa-Błońska dodała również, że największym kosztem protestu jest utrata wizerunkowa Sejmu. – Przez to oddzielanie protestujących, przez te barierki przed Sejmem, przez niewpuszczanie ludzi do Sejmu – dodała, cytowana przez tvn24.pl.


Protest w Sejmie
Przypomnijmy, że w niedzielę 27 maja protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie został zawieszony po 40 dniach. Od dłuższego czasu na protestujących nakładano coraz większe ograniczenia. W ostatnich dniach zabrano wszystkie kamery stacji telewizyjnych, ponadto odcięto dostęp do prysznica i windy. Doszło także do szarpaniny między Strażą Marszałkowską a kobietami, gdy te próbowały wywiesić baner informujący o proteście.

Protestujący zgłaszali dwa postulaty - zrównanie renty socjalnej z minimalną rentą oraz wprowadzenia dodatku na życie o wysokości 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia.

źródło: TVN24

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

0 0Unia Europejska ma obciąć Polsce 13 miliardów euro. Chce przeznaczyć te pieniądze na ekologię
0 0Inflacja w Polsce wyższa niż oczekiwano. Wyjaśniamy, komu to jest na rękę
0 0Poważne oskarżenia Edyty Górniak. Wyjaśniła, czym były "podziękowania" Cleo
0 0Youtuber z kolegą nagrał jak jedzie 300 km/h i udawał, że to nie w Polsce. Szybko go namierzono
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy