Arabia Saudyjska grozi wojną. Wszystko z powodu rosyjskiego systemu rakietowego

Król Arabii Saudyjskiej miał wysłać list do Emmanuela Macrona, w którym prosił o pomoc w rozwiązaniu kwestii związanej z Katarem.
Król Arabii Saudyjskiej miał wysłać list do Emmanuela Macrona, w którym prosił o pomoc w rozwiązaniu kwestii związanej z Katarem. Fot. Screen z YouTube'a / RT France
Król Arabii Saudyjskiej Salman zagroził, że podejmie działania militarne, jeśli Katar zdecyduje się na zainstalowanie rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400 Triumf – poinformował francuski dziennik "Le Monde". Saudowie sprzeciwiają się zakupom uzbrojenia, które sami zamówili.

Według francuskiego dziennika król Arabii Saudyjskiej miał prosić prezydenta Francji Emmanuela Macrona o pomoc w zapobieżeniu transakcji dotyczącej dostaw rakiet do Kataru i w zachowaniu pokoju w regionie. "Królestwo będzie gotowe do podjęcia wszelkich niezbędnych kroków, w tym i działań militarnych, w celu wyeliminowania tego systemu obrony" – cytuje "Le Monde" rzekomy list króla do Macrona. Póki co, zarówno władze francuskie, jak i saudyjskie, nie potwierdziły o istnieniu korespondencji.

Przypomnijmy, że Arabia Saudyjska, Egipt, Bahrajn oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie zerwały rok temu stosunki dyplomatyczne i gospodarcze z Katarem, któremu zarzuciły wspieranie terroryzmu. W 2017 roku Katar i Rosja podpisały za to porozumienie o współpracy wojskowo-technicznej. Ambasador Kataru kilka miesięcy temu w Moskwie miał powiedzieć, że są prowadzone rozmowy o zakupie rosyjskiego systemu S-400 Triumf.

Zarzuty Arabii Saudyjskiej są o tyle dziwne, że rosyjskie media przypominają, że także Arabia Saudyjska zamówiła ich system rakietowy. Miało to miejsce w ubiegłym roku.
System obronny
S-400 Triumf to zaawansowany system rakietowy ziemia-powietrze. Zdolny do zniszczenia samolotów, rakiet samonaprowadzających oraz rakiet balistycznych długiego i średniego zasięgu. S-400 mają zasięg do 400 kilometrów i według zapewnień rosyjskiej władzy, posiadają głowicę zdolną wyszukiwać celów nawet poza swoją linią horyzontu. Jest to jedno ze szczytowych osiągnięć rosyjskiej myśli militarnej. Pierwsze systemy weszły do użytku w 2004 roku. S-400 opracowany został przez Centralne Biuro Konstrukcyjne Almaz.


źródło: lemonde.fr
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
Nerwowe ruchy w PiS. Morawiecki otworzył nową inwestycję, ale [b]zapomniał o jednym[/b]

Nerwowe ruchy w PiS. Morawiecki otworzył nową inwestycję, ale zapomniał o jednym

[b]Kaczyński zachwala w Polsacie Morawieckiego.[/b] I... komentuje "nieposłuszeństwa" Dudy

Kaczyński zachwala w Polsacie Morawieckiego. I... komentuje "nieposłuszeństwa" Dudy

Redakcja naTematRedakcja naTemat

Już w niedzielę wybory - najważniejsze wydarzenie polityczne od trzech lat i najważniejsze wybory samorządowe w naszym życiu. Ich wynik będzie miał wielki wpływ na to, co stanie się za rok, gdy stawką będą demokracja, państwo prawa i członkostwo Polski w UE.