Ojciec Krzysztofa Brejzy wygrał z PiS przed NSA. Sąd "zdjął kaganiec" samorządowi Inowrocławia

Ryszard Brejza (prezydent Inowrocławia) wygrał w NSA z wojewodą z ramienia PiS.
Ryszard Brejza (prezydent Inowrocławia) wygrał w NSA z wojewodą z ramienia PiS. Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta
Samorząd Inowrocławia wygrał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym z wojewodą kujawsko-pomorskim. Poszło o uchwałę w sprawie sprzeciwu wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego. Wojewoda uznał ją za nieważną, ale sąd oddalił skargę. – Jako samorządowiec nie zgadzam się i nie pozwolę by przedstawiciele administracji rządowej próbowali zamknąć nam usta i zabraniać nam - mieszkańcom wyrażania swojej opinii – mówił prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Sprzeciw wobec zmian prawa samorządowego w formie uchwały przyjęli inowrocławscy radni. Była to inicjatywa prezydenta Ryszarda Brejzy - ojca posła PO Krzysztofa. Podobne uchwały były przyjmowane w kwietniu zeszłego roku w całej Polsce. Mikołaj Bogdanowicz wojewoda kujawsko-pomorski uznał ją za nieważną. Samorząd zaskarżył decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. Z kolei wojewoda kasacyjnie zaskarżył wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który podjął decyzję o oddaleniu tej skargi.
Ryszard Brejza
Prezydent Inowrocławia

"Z zadowoleniem i satysfakcją przyjmuję rozstrzygnięcia sądów administracyjnych, jednak z dużym zaniepokojeniem patrzę na próby założenia przysłowiowego "kagańca" na samorząd przez wojewodę. Z takich działań wysuwa się wniosek, że istnieje zagrożenie dla demokracji i samorządów w Polsce. Z przykrością stwierdzam, że zagrożenie to stwarzają przedstawiciele rządu, którzy powinni stać na straży Konstytucji i interesu Polaków. Cała nadzieja pozostaje w niezależności sędziów. Mam nadzieję, że będą na tyle silni, że nie poddadzą się presji politycznej."

Według NSA skarga wojewody z ramienia PiS nie zasługuje na uwzględnienie, bozaskarżony nią wyrok nie naruszył prawa. Uchwała wyraża przede wszystkim stanowisko Rady Miejskiej Inowrocławia wobec zapowiadanych zmian prawa, a wręcz wzywa do przestrzegania go.

Źródło: portalsamorządowy.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. [/b] "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.