Złotówka złotówce nierówna. Zastanawiałeś się, dlaczego czasem na myjni "za piątaka" nie zdążysz nawet zmoczyć auta?

Na myjni bezdotykowej czasem umyjemy auto za pięć złotych, a czasem... nie uda się to i za dziesięć.
Na myjni bezdotykowej czasem umyjemy auto za pięć złotych, a czasem... nie uda się to i za dziesięć. Fot. Małgorzata Kujawka / AG
Na jedną podjedziesz z dychą w kieszeni, umyjesz całe auto i… zostanie jeszcze piwo. Ale z jeszcze innej wyjedziesz ze źle wypłukanym autem, które po dojeździe do domu będzie jeszcze brudniejsze niż przed "myciem". Okazuje się, że jak Polska długa i szeroka, tak "minuta mycia" ma różną długość. Wbrew oczekiwaniom wielu polskich kierowców nigdzie nie jest tak, że minutowe korzystanie ze sprzętu kosztuje dokładnie złotówkę.

– Jak pojadę do rodziców (niewielka miejscowość na Mazurach – red.), to zawsze umyję auto za pięć złotych. I to tak dokładnie, a nie tylko przepłuczę – twierdzi Rafał. – Co innego w Warszawie. Za pięć złotych nie zdążę nawet spłukać piany, nie mówiąc o wosku czy o drugim spłukaniu wodą zdemineralizowaną – dodaje.

Chyba każdy spotkał się kiedyś z tym problemem. Niby mycie jak każde inne na popularnych "bezdotykówkach", a tu nagle z pistoletu przestaje lecieć woda. Pół biedy, jeśli mamy coś w zapasie. Gorzej, jeśli auto jeszcze tonie w pianie, a w portfelu pustka. – Kiedyś tak wracałam z myjni. Auto się tylko oblepiło brudem, musiałam je myć od nowa – wspomina anonimowo moja znajoma.

Drogie sekundy
Dlaczego tak się dzieje? Zwyczajnie na różnych myjniach "minuta mycia" nie trwa tyle samo. Fachowo nazywa się ją jednostką czasu. Ta jednostka kosztuje złotówkę i w zależności od myjni trwa różny przedział czasu.
– Długość jednostki czasu zależy od właściciela myjni. My nic nie narzucamy. Jest pewien sugerowany przedział, ale to zawsze zależy od konkurencji, lokalnych uwarunkowań. Zwykle jest to 40-50 sekund, ale są też myjnie, gdzie za złotówkę można myć przez okrągłą minutę. Często właściciele myjni różnicują czas mycia za złotówkę na przestrzeni doby, stosując tzw. happy hours np. w godzinach nocnych – tłumaczy w rozmowie z naTemat Sylwia Szamocka, Marketing Manager w firmie Ehrle, jednym z najpopularniejszych dostawców sprzętu do myjni bezdotykowych w Polsce.


A co w sytuacji, kiedy właściciel myjni ewidentnie robi klientów w balona i za złotówkę oferuje np. tylko dwadzieścia sekund mycia? Nikt do niej nie wróci, a chociaż myjnie są prywatne, widać kto dostarcza do nich sprzęt. Łatwo zniechęcić się np. do jednej myjni zaopatrzonej w sprzęt Ehrle i przez to nie pojechać do drugiej, niezależnej.

– Właściciel myjni powinien poinformować klientów, za jaką jednostkę czasu płaci złotówkę. Na większości myjni według mnie taka informacja jest. A takie sytuacje ekstremalne, żeby mycie trwało 30 sekund, właściwie się nie zdarzają. Właściciel myjni sam decyduje, ile czasu sprzedaje za złotówkę. Najczęściej to jest 40-50 sekund. To zresztą typowy przedział, nie tylko na naszych myjniach – wyjaśnia Sylwia Szamocka.
Sylwia Szamocka
Marketing Manager EHRLE Sp. z o.o.

W najnowszych myjniach Ehrle jest wyświetlacz czasu rzeczywistego. Klient po wrzuceniu złotówki nie widzi "1", tylko ile ma jeszcze sekund. Dzięki temu klient doskonale wie, za co płaci. Staramy się nakierowywać właścicieli myjni w kwestii jednostek czasu, ale finalnie to jest ich myjnia, zatem decyzja o tym, ile czasu mycia sprzedają za 1 zł, zależy od nich.

To, czy jednak regulaminy rzeczywiście są w łatwo dostępnych miejscach w polskich myjniach, to zupełnie inna dyskusja.

– Regulaminy nigdy nie są wywieszone. Nie ma ich nigdzie, tak jak nigdzie nie ma informacji, jak długo rzeczywiście można myć za minutę – twierdzi Rafał. I pewnie zgodzi się z nim większość polskich kierowców.

Internet na pomoc
To jak wybrać dobrą myjnię, jeśli nawet na sprzęcie od jednego dostawcy mogą być znaczące różnice czasowe?

Pierwsza opcja to jeździć od myjni do myjni i twardo szukać regulaminu lub kogoś z obsługi, żeby uzyskać niezbędne informacje. Druga opcja to po prostu... włączyć internet, chociaż ta możliwość będzie skuteczna głównie w większych miastach.

W Mapach Google'a myjnie bardzo często są oznaczone, a wtedy każdy użytkownik może im wystawić swoją opinię. Tak łatwo dowiedzieć się, ile w danej myjni "trwa minuta". Choćby na przykładzie redakcji naTemat – w pobliżu naszego miejsca pracy znajdują się dwie myjnie bezdotykowe. Pierwsza z nich to myjnia bezdotykowa Hydroma przy ulicy Powązkowskiej 92, a druga myjnia Warsus przy ulicy generała K. S. Rudnickiego 3.

Szybki przegląd komentarzy – i już wiem, że w tej pierwszej myjni za złotówkę będę mył auto przez 45 sekund:
Z kolei w przypadku tej drugie czasu jest więcej – za złotówkę można myć auto przez 55 sekund, a niektórzy twierdzą, że i okrągłą minutę:
Czas to nie wszystko
Paradoksalnie jednak ta pierwsza myjnia, choć za złotówkę myje się na niej krócej, ma lepsze oceny w sieci. Dlaczego? Bo czas to nie wszystko, a na dobre umycie auta równie duży wpływ mają ciśnienie wody i jakość zastosowanej chemii. – Sam mam swoją ulubioną myjnię, gdzie po prostu najlepiej mi się myje auto, głównie dlatego, że myjnia jest nowoczesna i jest tryb z aktywną pianą. Bliżej są dwie inne, ale wolę jeździć tam – mówi mi Paweł, który mieszka w jednym z miast na Lubelszczyźnie.

Pewnie dlatego z kolei w Warszawie legendą obrosła myjnia marki Rejko, która ma nawet na Facebooku... nawet nie jeden fanpage, a dwa: "Miłośnicy MYJNI REJKO W-WA" oraz "czy na Rejko jest kolejka?" (bo podobno zawsze jest). W Mapach Google pięć na pięć gwiazdek, a to wszystko nawet pomimo tego, że jak pisze na Facebooku jeden z klientów, czas mycia za złotówkę to... 26 sekund. Ale jak się już zapłaci, to podobno domywa.

Jako użytkownik sporadyczny, ale już ze sporym stażem, stwierdzam, że o ile ciśnienie jest ok i chemia może być, to...

Opublikowany przez Krzysztof Cieślak 8 kwietnia 2018
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...