Dotychczas zaliczany do kategorii fantazji, mariaż człowieka z robotem niepostrzeżenie stał się rzeczywistością. Przykładów tak "bliskiej" współpracy ludzi ze światem technologii jest więcej niż mogło by się wydawać.
Trudno to nazwać jeszcze światem cyborgów, ale powoli wkraczamy w przedsionek ery, gdzie połączenie ludzkiego ciała i sztucznej technologii staje się faktem. Na razie są to pierwsze, nieśmiałe jeszcze często kroki, ale powoli obecność technologii w naszym życiu, bardzo silnie współgrającej z naszym ciałem, staje się rzeczywistością.
A doszło do tego trochę niepostrzeżenie. Jeszcze niedawno mówiliśmy o tym co "kiedyś", "gdzieś", "może", "za kilka, kilkadziesiąt lat". Rozmawiano o medycynie wykorzystującej nanotechnologie, o maszynach sterowanych falami mózgowymi i nagle, projekty i plany możemy obserwować na własne oczy.
Proteza połączona z umysłem
Niedawno twórcy protez współpracujących z mózgiem ustanowili milowy krok w pracy nad nowymi projektami tego typu. Ostatnio w sieci rekordy popularności bił film prezentujący sparaliżowaną kobietę, która, tylko za pomocą własnego mózgu, używając bionicznej ręki, zdołała się napić się wody. Wszystko wygląda wyjątkowo widowiskowo.
System tu użyty wykrywa fale mózgowe i używa ich do kontroli zewnętrznego urządzenia, w tym przypadku elektrycznego ramienia.
Badanie fal mózgowych nie kończy się jednak tutaj. Za pomocą tej techniki naukowcom udało się niedawno przywrócić człowiekowi mowę. Chodzi o przypadek Stephena Hawkinga i projekt iBrain (o którym pisaliśmy).
Mężczyzna chory na stwardnienie rozsiane boczne stracił prawie zupełnie zdolności motoryczne. Nie mogąc mówić, posługuje się syntezatorem mowy, który obsługuje policzkiem. Niedługo, ze względu na postępującą chorobę, i tą możliwość może stracić. Dlatego naukowcy, na czele z dr Philipem Low (twórcą rewolucyjnego systemu odczytującego fale mózgowe) pracują nad urządzeniem, które pozwoli na transformację tych fal na syntezowaną przez komputer mowę.
Czasem jednak implementacja ta idzie dużo dalej, niż tylko współpraca z falami mózgowymi. Tak jest chociażby w przypadku, zakrawającego w opinii niektórych na szalony, pomysłu umieszczenia kamery w gałce ocznej. Na coś takiego zdecydował się Rob Spencer. Zamiarem mężczyzny było stać się pierwszym cyborgiem na świecie. Eyeborg, jak sam się nazywa, za pomocą swojego technologicznie zaawansowanego oka nakręcił dokument, relacjonujący jego życie. Przez rok podróżuje po świecie, szukając dowodów na to jak blisko jesteśmy realizacji wizji człowieka-cyborga (Ten krótki film można obejrzeć poniżej).
Fuzja człowieka z maszyną nie musi być jednak widowiskowa, żeby w znacznym stopniu poprawiała jakość życia człowieka. Tak jest w przypadku czipów RFID – wszczepianych pod skórę układów scalonych, które zastąpić mogą karty płatnicze, paszporty oraz dowody osobiste. Pomimo że technologia wzbudza wiele kontrowersji, jeśli zostanie użyta uczciwie i we właściwy sposób, może nie tylko ułatwić i usprawnić życie, ale też zniwelować uliczne przestępstwa oraz kradzieże. A zakupy, mogłyby wyglądać tak:
Kiedy myślimy o technologii wspierającej człowieka, szybko na myśl przychodzą często obecne w filmach sci-fi zbroje zwiększające siłę. Wspomnieć można chociażby o bijącej rekordy popularności ekranizacji komiksu o popularnym Iron Manie, który z czegoś takiego korzysta.
Nie tak dawno wojsko amerykańskie zaprezentowało kombinezon zwiększający siłę oraz wytrzymałość żołnierzy. W praktyce osoba ubrana w taki "strój" może bez żadnego problemu założyć na plecy pakunek ważący 200 kilogramów oraz podnosić ładunek ważący ponad 100 kilogramów. Machineria otaczająca wojaka wspomagać ma go także w długich marszach.
Czemu więc cyborg, czyli połączenie maszyny i człowieka, budzi tyle niepokoju? To nietypowe połączenie czegoś naturalnego z czymś sztucznym, mechanizmu martwego z ciałem ożywionym. Dotychczas w sferach futurologii, powoli, trochę niepostrzeżenia, z kulturowej fikcji przeniósł się do rzeczywistości. Strach nie powinien być jednak jedyną refleksją, jaka towarzyszy ludziom zajmującym się tą kwestią. Powyższe przykłady dobitnie świadczą o tym, że wizja ta nie musi być ponura, jak chcą tego niektórzy futurolodzy, ale mogą w sposób wyjątkowy przysłużyć się ludzkości.