Danina solidarnościowa to strzał w dziesiątkę? Według CBOS-u większość Polaków popiera nowy podatek

Większość Polaków popiera nałożenie na najbogatszych daniny solidarnościowej. Tak wynika z badania CBOS.
Większość Polaków popiera nałożenie na najbogatszych daniny solidarnościowej. Tak wynika z badania CBOS. Fot. Dawid Żuchowicz/Agencja Gazeta
Instytut CBOS przepytał Polaków w sprawie nałożenia na najbogatszych obywateli nowego podatku, zwanego przez rząd daniną solidarnościową, która ma być przeznaczona na wsparcie dla osób niepełnosprawnych. Jak wynika z badania, większość ankietowanych popiera ten pomysł.

Na początek warto przypomnieć: danina solidarnościowa to nowy podatek, na który podczas protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów wpadł premier Mateusz Morawiecki. 4-procentową opłatę od nadwyżki powyżej miliona złotych mają płacić najlepiej zarabiający obywatele. Szacunki mówią, że opłata dotknie 25 tys. osób. Z tytułu daniny ma wpłynąć do budżetu 1,15 mld zł.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS, daninę przede wszystkim popierają najgorzej zarabiający (1,3 tys. zł na osobę). W tym gronie poparcie dla nowego podatku wynosi 65 proc. Dalej na osi poparcia są mieszkańcy wsi (61 proc.) oraz ankietowani z wykształceniem zasadniczym zawodowym (66 proc.). Kolejny aspekt badania nie powinien dziwić: podatek popierają wyborcy identyfikujący się z prawicą, a szczególnie z Prawem i Sprawiedliwością (odpowiednio 61 i 74 proc.).

Podsumowując: 57 proc. ankietowanych przez CBOS jest za wprowadzeniem daniny solidarnościowej. Przeciwko takiemu pomysłowi jest 31 procent badanych.

źródło: niezalezna.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
WOJCIECH SADURSKIWOJCIECH SADURSKI

"Oskarżenie przez TVPiS jest potężnym przyznaniem się do bezradności argumentacyjnej...". Jak podały media, znalazłem się w znakomitym gronie osób, które TVPiS zamierza ścigać karnie za opinie, dotyczące związku między uprawianą przez tę telewizję propagandą a stworzeniem atmosfery, sprzyjającej mordowi w Gdańsku...

"Jesteście wypier****". [b]Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP[/b]
POLECAMY

"Jesteście wypier****". Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP

[b]Owsiak nie puści tego płazem TVP. [/b]"Przez dwa lata to były programy nienawiści"

Owsiak nie puści tego płazem TVP. "Przez dwa lata to były programy nienawiści"