Danina solidarnościowa to strzał w dziesiątkę? Według CBOS-u większość Polaków popiera nowy podatek

Większość Polaków popiera nałożenie na najbogatszych daniny solidarnościowej. Tak wynika z badania CBOS.
Większość Polaków popiera nałożenie na najbogatszych daniny solidarnościowej. Tak wynika z badania CBOS. Fot. Dawid Żuchowicz/Agencja Gazeta
Instytut CBOS przepytał Polaków w sprawie nałożenia na najbogatszych obywateli nowego podatku, zwanego przez rząd daniną solidarnościową, która ma być przeznaczona na wsparcie dla osób niepełnosprawnych. Jak wynika z badania, większość ankietowanych popiera ten pomysł.

Na początek warto przypomnieć: danina solidarnościowa to nowy podatek, na który podczas protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów wpadł premier Mateusz Morawiecki. 4-procentową opłatę od nadwyżki powyżej miliona złotych mają płacić najlepiej zarabiający obywatele. Szacunki mówią, że opłata dotknie 25 tys. osób. Z tytułu daniny ma wpłynąć do budżetu 1,15 mld zł.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS, daninę przede wszystkim popierają najgorzej zarabiający (1,3 tys. zł na osobę). W tym gronie poparcie dla nowego podatku wynosi 65 proc. Dalej na osi poparcia są mieszkańcy wsi (61 proc.) oraz ankietowani z wykształceniem zasadniczym zawodowym (66 proc.). Kolejny aspekt badania nie powinien dziwić: podatek popierają wyborcy identyfikujący się z prawicą, a szczególnie z Prawem i Sprawiedliwością (odpowiednio 61 i 74 proc.).

Podsumowując: 57 proc. ankietowanych przez CBOS jest za wprowadzeniem daniny solidarnościowej. Przeciwko takiemu pomysłowi jest 31 procent badanych.

źródło: niezalezna.pl
Trwa ładowanie komentarzy...