Ciekawe, jak to się skończy. Gliński ma przekazać 100 mln zł na muzeum Jana Pawła II – stworzy je ojciec Rydzyk

Trudno zliczyć, ile pieniędzy Tadeusz Rydzyk dostał już od państwa. Teraz minister Gliński ma przelać kolejne miliony.
Trudno zliczyć, ile pieniędzy Tadeusz Rydzyk dostał już od państwa. Teraz minister Gliński ma przelać kolejne miliony. Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Do opinii publicznej regularnie dochodzą informacje o tym, że fundacja Tadeusza Rydzyka otrzymała kolejne środki finansowe z budżetu państwa. Tym razem chodzi o nowe muzeum Jana Pawła II, które ma stworzyć Lux Veritatis. Minister Piotr Gliński ma przeznaczyć na ten cel 100 milionów złotych.

Do umowy między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a fundacją Lux Veritatis dotarł Tygodnik "Nie". Z dokumentu wynika, że w ciągu 3 lat (2018-2020) na nowy projekt muzealny budżet państwa ma "sypnąć" blisko 100 milionów złotych. Projektem tym ma być Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II, które według założeń ma "wzmacniać tożsamość narodową Polaków", "promować kulturę i sztukę polską oraz dziedzictwo narodowe, stanowiące dorobek poprzednich pokoleń, który w sensie materialnym i duchowym potwierdza tożsamość narodu polskiego".

Placówka ma też "budować i umacniać więzi między Polakami (...) poprzez ukazanie ponad 1000-letniej historii chrześcijańskiej Polski za pomocą przedstawienia wydarzeń i postaci wielkich Polaków od czasów średniowiecza do współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i świata" oraz "upowszechniać wyniki badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej".
Na dotacje w 2018 roku ministerstwo ma przeznaczyć 11,5 miliona złotych. W następnym roku będzie to już 40,5 miliona złotych. W 2020 roku budżet państwa ma wesprzeć Muzeum kwotą kolejnych 48 milionów złotych. Z drugiej strony jednak także ma pojawić się finansowy wkład. Fundacja Tadeusza Rydzyka ma przekazać muzeum "w nieodpłatne użyczenie" kaplicę i bibliotekę, których roczna wartość wynosi razem niecałe 370 tys. zł. Lux Veritatis przekaże Ministerstwu także "projekt koncepcji Muzeum, projekt koncepcyjny ekspozycji stałej i projekt plastycznej aranżacji ekspozycji stałej, uzgodnionej z Ministerstwem" warty 8 milionów złotych. Fundacja ma przekazać także zbiory muzealne, wycenione przez nią samą na 100 milionów złotych.

Nie wiadomo jeszcze, czy i kiedy dokładnie umowa na dotacje zostanie zrealizowana. Ministerstwo nie odpowiada na pytania dziennikarzy w tej sprawie.

źródło: gazeta.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...