Wicepremier Gliński wydaje miliony na prawników. Zlecenia płyną do prywatnych kancelarii prawnych

Minister Gliński w ciągu dwóch lat wydał już prawie 2,5 miliona złotych z budżetu w prywatnych kancelariach prawnych.
Minister Gliński w ciągu dwóch lat wydał już prawie 2,5 miliona złotych z budżetu w prywatnych kancelariach prawnych. Fot. Patryk Ogorzałek/Agencja Gazeta
Każde ministerstwo ma swoich prawników, ale minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński jakby tego nie wiedział. Szef resortu wydaje miliony złotych na obsługę prawną zlecaną kancelariom prywatnym, teoretycznie nie mających żadnego związku z ministerstwem.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego to instytucja, w której praca prawników jest niezbędna. Najlepiej widać to było przy okazji przejęcia przez państwo kolekcji Czartoryskich. Co ciekawe, minister Piotr Gliński z upodobaniem zleca przygotowywanie ekspertyz i umów prywatnym kancelariom prawnym. W ciągu ostatnich dwóch lat zapłacił za ich pracę blisko 2,5 miliona złotych.

Portal Wirtualna Polska dotarł do wykazu zewnętrznych podmiotów świadczących usługi prawne dla resortu kultury w okresie 2017 - 2018. Z zestawienia wynika, że w zeszłym roku minister Gliński podpisał rachunki dla zewnętrznych kancelarii prawnych na ponad dwa miliony złotych. W tym roku 15 różnych kancelarii zarobiło już prawie 372 tysiące złotych.

Jeszcze ciekawiej robi się, gdy sprawdzi się listę nazwisk prawników otrzymujących zlecenia z MKiDN. W zeszłym roku Agnieszka Olech Śliż zarobiła 82,5 tysiąca złotych. Nie wiadomo za co, w dokumentach do których dotarła Wirtualna Polska nie ma tak szczegółowych informacji. Wiadomo za to, że osoba o takim samym imieniu i nazwisku w marcu tego roku przeszła przez cały proces rekrutacji i została zatrudniona w ministerstwie na stanowisku starszego specjalisty w Departamencie Ochrony Zabytków.


Z kolei rachunek, jaki wystawiła ministerstwu kancelaria prawna Cottyn Barbasiewicz Łyś-Gorzkowska opiewał na łączną sumę 278 tysięcy złotych. Jednym z partnerów jest Izabela Łyś-Gorzkowska, która w tym samym czasie doradzała ministrowi Piotrowi Glińskiemu i zasiadała w radzie nadzorczej spółki Polskie LNG, powołanej do budowy terminala skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu, do której to rady mecenas trafiła z rekomendacji PiS.

źródło: wp.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
WOJCIECH SADURSKIWOJCIECH SADURSKI

"Oskarżenie przez TVPiS jest potężnym przyznaniem się do bezradności argumentacyjnej...". Jak podały media, znalazłem się w znakomitym gronie osób, które TVPiS zamierza ścigać karnie za opinie, dotyczące związku między uprawianą przez tę telewizję propagandą a stworzeniem atmosfery, sprzyjającej mordowi w Gdańsku...

"Jesteście wypier****". [b]Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP[/b]
POLECAMY

"Jesteście wypier****". Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP

[b]Owsiak nie puści tego płazem TVP. [/b]"Przez dwa lata to były programy nienawiści"

Owsiak nie puści tego płazem TVP. "Przez dwa lata to były programy nienawiści"