Ile zarabia personel medyczny w Polsce, czyli lekarzu pokaż co masz w garażu. Kokosów nadal nie widać

Środowisko medyczne nie jest zadowolone ze swoich zarobków.
Środowisko medyczne nie jest zadowolone ze swoich zarobków. fot. Chaikom/ Shutterstock.com
Resort zdrowia podał ile obecnie wynoszą zarobki lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów i fizjoterapeutów z uwzględnieniem m.in. podwyżki po 1 lipca 2017 r. wynikającej z ustawy o płacy minimalnej. Wysokość wynagrodzeń, co ważne, podawana jest w kwocie brutto.


Jak podaje portal politykazdrowotna.com, z zebranych przez resort zdrowia danych wynika, że w listopadzie 2017 r., czyli już po wejściu w życie ustawy o minimalnych wynagrodzeniach, lekarz ze specjalizacją II stopnia zarabiał średnio 5 148,2 zł zasadniczego wynagrodzenia. Z kolei łączna pensja wynosiła średnio 10 917,60 zł brutto - w to wliczono zarobki za lekarskie dyżury.

Lekarz lub lekarz dentysta, który uzyskał specjalizację I stopnia w określonej dziedzinie medycyny zarabiał średnio 3 346,98 zł podstawy, a w sumie 5 580,94 zł brutto. 

Lekarze i stomatolodzy bez specjalizacji mieli średnio 3 512,67 zł płacy zasadniczej, a więc więcej niż lekarze ze specjalizacją I stopnia. Jednak biorąc pod uwagę całkowite wynagrodzenie, zarabiali jednak nieco mniej - 5 419,10 zł. 

Pielęgniarska pensja dużo niższa
Jak podaje politykazdrowotna.com, posiłkując się danymi z Ministerstwa Zdrowia, pielęgniarka lub położna z tytułem magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo i ze specjalizacją miała zasadniczą pensję w wysokości 3 211,56 zł brutto, ale w sumie z innymi elementami wynagrodzenia było to 5 469,87 zł. 

Pielęgniarka albo położna ze specjalizacją miała średnio 2 840,11 zł wynagrodzenia zasadniczego oraz 4950,79 zł łącznej pensji. 

Pielęgniarka albo położna z tytułem magistra po kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo bez specjalizacji zarabiała średnio 2 772,36 zł wynagrodzenia zasadniczego brutto, a łącznie z dodatkami z różnych tytułów 4 587,25 zł. Pozostałe pielęgniarki i położne miały 2 554,50 zł pensji podstawowej oraz 4 428,76 zł w sumie. 


Fizjoterapeuci i diagności też nie mają wiele
W grupie pracowników medycznych obejmującej farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych albo innych pracowników wykonujących zawód medyczny inny niż lekarz, pielęgniarka, położna, wymagający wyższego wykształcenia i specjalizacji zarobki wynosiły średnio 3 715,32 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego, a w sumie 5 853,63 zł

Z wyższym wykształceniem, ale bez specjalizacji zarobki wyniosły średnio 2 819,14 zł brutto płacy zasadniczej oraz 3 773,22 zł po zsumowaniu wszystkich elementów pensji. 

Z kolei fizjoterapeuta albo inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż lekarz, pielęgniarka, położna, wymagający średniego wykształcenia średnio miał 2 297,05 zł wynagrodzenia zasadniczego, a w sumie 3 264,51 zł brutto. 

To nie jest satysfakcjonujące
Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami minimalne wynagrodzenie lekarzy specjalistów ma wynosić 1,27 średniej krajowej w 2022 r. 

Farmaceuci, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni i inni pracownicy medyczni z wyższym wykształceniem i specjalizacją 1,05 średniej krajowej. Tyle samo pielęgniarka z tytułem magistra i ze specjalizacją.
Najniższe miesięczne wynagrodzenie określone w ustawie nie obejmuje dodatków, np. za pełnione dyżury. Publiczne, jak i prywatne placówki z każdym rokiem muszą niwelować część różnicy między płacami niższymi niż ustawowe minimum.

Te ustalenia, to wynik niedawno wprowadzonych przepisów, które choć odbierane przez środowisko medyczne jako krok w dobrą stronę, nie są dla niego satysfakcjonujące.

Źródło: politykazdrowotna.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem
O TYM SIĘ MÓWI 0 0PiS po cichu majstruje przy funduszu wsparcia niepełnosprawnych. Tak sfinansuje obietnice
0 0TVP już szuka haków na Grodzkiego? Prześwietlono jego zeznanie majątkowe
0 0Kto jak nie Tusk? Ten sondaż pokazuje, z jakim dylematem mierzy się opozycja w walce z Dudą
0 0Hołownia na prezydenta? Bohater zamieszania w końcu zabrał głos
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc

MOTO