Wraca sprawa spektaklu "Klątwa"? Głos zabrał biegły – teraz reżyser może usłyszeć zarzuty

Wróciła sprawa Olivera Frijicia i spektaklu "Klątwa".
Wróciła sprawa Olivera Frijicia i spektaklu "Klątwa". Fot facebook.com/powszechny Magda Hueckel
Kontrowersyjny spektakl "Klątwa" wystawiany przez Teatr Powszechny w czasie premiery wywołał duże zamieszanie i gwałtowną reakcję prawej strony opinii publicznej. Jak się okazuje, sprawa spektaklu wraca, a po opinii biegłego reżyser sztuki może mieć poważne kłopoty.


"Spektakl "Klątwa" obraża uczucia religijne – orzekł biegły powołany przez Prokuraturę. Reżyser Oliver Frljić może w najbliższym czasie usłyszeć zarzuty. Opinię sporządził prof. Eugeniusz Sakowicz z UKSW, współpracownik Konferencji Episkopatu Polski" – taką informację podaje na Twitterze Mariusz Gierszewski, dziennikarz Radia Zet.
Kim jest prof. Sakowicz? To teolog katolicki, religioznawca i antropolog. Na co dzień wykłada na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest autorem kilku naukowych pozycji książkowych oraz ponad 1600 haseł oraz artykułów encyklopedycznych.

Przypomnijmy: podczas pierwszych pokazów sztuki chorwackiego reżysera Olivera Frijicia w warszawskim Teatrze Powszechnym środowiska prawicowe uznały ją za profanację symboli religijnych i próbę obrazy uczuć. Pod teatrem dochodziło nawet do zajść między widzami sztuki a członkami ONR-u i Młodzieży Wszechpolskiej. Po takiej opinii biegłego możliwe jest postawienie zarzutów chorwackiemu reżyserowi. Za zarzuty, które może usłyszeć, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...