Kolejny minister w rządzie PiS może odejść! "Jeśli zostanę wybrany, to zrezygnuję z funkcji szefa resortu"

Witold Bańka stara się o stanowisko prezesa Światowej Agencji Antydopingowej.
Witold Bańka stara się o stanowisko prezesa Światowej Agencji Antydopingowej. Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Minister sportu Witold Bańka potwierdził w środę na spotkaniu prasowym, że będzie kandydował na stanowisko przewodniczącego Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Jeżeli uda mu się uzyskać je, to zamierza zrezygnować z funkcji ministra w rządzie Mateusza Morawieckiego. Szansę na to będzie miał w 2019 roku, gdy skończy się kadencja obecnego prezesa Craiga Reedie’ego.


– Formalnie nie ma zakazu łączenia funkcji, ale mógłby wystąpić konflikt interesów. Nie ma natomiast przeszkód, jeśli chodzi o sprawowanie funkcji publicznych, będąc szefem WADA – wyjaśnił Bańka. O międzynarodowych planach ministra sportu informowała we wtorek agencja AFP, która przeprowadziła z nim rozmowę.

– WADA straciła swoją jedność. Ja chcę budować mosty między rządami a związkami sportowymi, szukać kompromisów. Musimy się wzajemnie szanować i razem pracować, by wzmocnić system walki z dopingiem – mówił Bańka agencji. W rozmowie nawiązał także do walki z aferą dopingową w Rosji. – Musimy się upewnić, że system do walki z dopingiem w Rosji znów jest skuteczny. Potrzeba też znaleźć nowe, lepiej funkcjonujące i bardziej obiektywne rozwiązania antydopingowe – powiedział.

Norweski rywal
Nowy szef WADA zostanie wybrany podczas kongresu tej organizacji, która odbędzie się w Katowicach w dniach 5-7 listopada 2019. Rywalem Bańki będzie obecna wiceprzewodnicząca WADA, czyli Linda Helleland, minister w norweskim rządzie. Norweżka zgłosiła swoją kandydaturę pod koniec maja. Polak od kwietnia 2017 roku jest członkiem Komitetu Wykonawczego WADA. Minister sportu obiecał też, że jeżeli nie będzie czuł odpowiedniego poparcia z innych krajów, wycofa swoją kandydaturę.


Przypomnijmy, że 33-letni Witold Bańka jest ministrem sportu i turystyki od 16 listopada 2015 roku. Wcześniej był lekkoatletą. Zdobył m.in. złoty medal w sztafecie 4x400 m w Młodzieżowych mistrzostwach Europy w Erfurcie w 2005 roku. Bańka długo był uznawany za jedną z kilku "pozytywnych" osób w rządzie PiS. Stąd wielu zaskoczył jego atak na szefa RE Donalda Tuska pod koniec tamtego roku, w którym zarzucił byłemu premierowi nastawienie na załatwianie jedynie własnych interesów.

źródło: polsatnews.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy
OPINIE 0 0Dlaczego poparcie dla PiS jest nie do ruszenia? Oto powody
WYBORY2019 0 0Nic dziwnego, że PiS przestraszyło się #SilniRazem. Akcja KO podbija media społecznościowe
GW Foksal 0 0Śniadanie z Saddamem Husajnem i obiad z Fidelem Castro. O tej książce będzie wkrótce głośno
WYWIAD 0 0To ona promuje Cosmic Dance. Taniec, który dla wielu kobiet jest katharsis

MOTO

O TYM SIĘ MÓWI 0 0Rządy PiS nazywała reżimem. Ta Czeszka może napsuć krwi Kaczyńskiemu bardziej niż Timmermans
0 0Nowa wojna wisi w powietrzu. Trump grozi odwetem za zniszczenie rafinerii