Kolejny minister w rządzie PiS może odejść! "Jeśli zostanę wybrany, to zrezygnuję z funkcji szefa resortu"

Witold Bańka stara się o stanowisko prezesa Światowej Agencji Antydopingowej.
Witold Bańka stara się o stanowisko prezesa Światowej Agencji Antydopingowej. Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Minister sportu Witold Bańka potwierdził w środę na spotkaniu prasowym, że będzie kandydował na stanowisko przewodniczącego Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Jeżeli uda mu się uzyskać je, to zamierza zrezygnować z funkcji ministra w rządzie Mateusza Morawieckiego. Szansę na to będzie miał w 2019 roku, gdy skończy się kadencja obecnego prezesa Craiga Reedie’ego.


– Formalnie nie ma zakazu łączenia funkcji, ale mógłby wystąpić konflikt interesów. Nie ma natomiast przeszkód, jeśli chodzi o sprawowanie funkcji publicznych, będąc szefem WADA – wyjaśnił Bańka. O międzynarodowych planach ministra sportu informowała we wtorek agencja AFP, która przeprowadziła z nim rozmowę.

– WADA straciła swoją jedność. Ja chcę budować mosty między rządami a związkami sportowymi, szukać kompromisów. Musimy się wzajemnie szanować i razem pracować, by wzmocnić system walki z dopingiem – mówił Bańka agencji. W rozmowie nawiązał także do walki z aferą dopingową w Rosji. – Musimy się upewnić, że system do walki z dopingiem w Rosji znów jest skuteczny. Potrzeba też znaleźć nowe, lepiej funkcjonujące i bardziej obiektywne rozwiązania antydopingowe – powiedział.

Norweski rywal
Nowy szef WADA zostanie wybrany podczas kongresu tej organizacji, która odbędzie się w Katowicach w dniach 5-7 listopada 2019. Rywalem Bańki będzie obecna wiceprzewodnicząca WADA, czyli Linda Helleland, minister w norweskim rządzie. Norweżka zgłosiła swoją kandydaturę pod koniec maja. Polak od kwietnia 2017 roku jest członkiem Komitetu Wykonawczego WADA. Minister sportu obiecał też, że jeżeli nie będzie czuł odpowiedniego poparcia z innych krajów, wycofa swoją kandydaturę.


Przypomnijmy, że 33-letni Witold Bańka jest ministrem sportu i turystyki od 16 listopada 2015 roku. Wcześniej był lekkoatletą. Zdobył m.in. złoty medal w sztafecie 4x400 m w Młodzieżowych mistrzostwach Europy w Erfurcie w 2005 roku. Bańka długo był uznawany za jedną z kilku "pozytywnych" osób w rządzie PiS. Stąd wielu zaskoczył jego atak na szefa RE Donalda Tuska pod koniec tamtego roku, w którym zarzucił byłemu premierowi nastawienie na załatwianie jedynie własnych interesów.

źródło: polsatnews.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe[/b]. Zasypało je lawiną pism

Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe. Zasypało je lawiną pism

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. [b]Polacy nie zostawili na niej suchej nitki[/b]

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. Polacy nie zostawili na niej suchej nitki