Zgrzyt na trybunie. Dlaczego żona Miedwiediewa nie dała się pocałować w rękę?

Swietłana Miedwiediewa nie pozwoliła pocałować się w dłoń królowi Hiszpanii Filipowi VI i przewodniczącemu FIFA Gianniemu Infantino.
Swietłana Miedwiediewa nie pozwoliła pocałować się w dłoń królowi Hiszpanii Filipowi VI i przewodniczącemu FIFA Gianniemu Infantino. Kadr z kanału YouTube ALMUSAWiCopy
Czyżby Swietłana Miedwiediewa chciała w ten sposób zakomunikować królowi Hiszpanii, że w mecz Sbornej i reprezentacji z Półwyspu Iberyjskiego nie będzie należał do przyjemnych? W każdym razie Rosja dwukrotnie była górą w niedzielnym spotkaniu.

Najpierw na trybunie honorowej, gdzie jeszcze przed pierwszym gwizdkiem doszło do niecodziennej sytuacji. Król Hiszpanii Filip VI i przewodniczący FIFA Gianni Infantino chcieli przywitać się z żoną premiera Rosji Swietłaną Miedwiediewą pocałunkiem w dłoń. W ostatniej chwili Miedwiediewa cofnęła rękę sprzed ust Filipa VI.
Żona Dmitrija Miedwiediewa nie pozwoliła pocałować się także Infantino. Działacz przypominający wyglądem Ryszarda Ochódzkiego jedynie nachylił się nad palcami premierowej i powiedział coś, co najprawdopodobniej miało rozładować atmosferę na trybunie honorowej.

Ale dlaczego Swietłana Miedwiediewa nie wyraziła zgody na pocałunek w dłoń? W naszej kulturze jest to zwyczaj archaiczny, jednak nadal stosowany. – W Rosji nie jest to tak powszechny zwyczaj jak w Polsce – mówi w rozmowie z naTemat pracownik rosyjskiej ambasady. – Na pewno nie w odniesieniu do kobiet. U nas jest to raczej wyraz czci wobec dostojników kościelnych – podkreśla.
Przebywający obecnie w Moskwie znawca etykiety - Leszek Leopold baron von Biberstein Kazimierski uważa gest Swietłany Miedwiediewej za indywidualną decyzją żony premiera Rosji. – Decyzja o pocałowaniu w dłoń zawsze leży po stronie kobiety. Nie wszystkie panie życzą sobie takich uprzejmości – mówi nasz rozmówca. – Zwłaszcza w sytuacjach oficjalnych kobiety rzadko pozwalają na pocałowanie się w dłoń. W przypadku Swietłany Miedwiediewej również chodziło o kwestie osobiste. Nie szukałbym innych przyczyn takiego zachowania z jej strony – wyjaśnia.

Na boisku również byli górą
W niedzielę Hiszpanie odpadli z mundialu w Rosji. Przegrali po serii rzutów karnych, w których lepsza okazała się reprezentacja gospodarzy turnieju. Po wygranej na moskiewskich Łużnikach Rosjan czeka spotkanie z Chorwatami na stadionie w Soczi. Ostatni ćwierćfinał mundialu w Rosji zostanie rozegrany w sobotę 7 lipca o godz. 20.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...