Duda podpisał kontrowersyjną ustawę o zarobkach posłów. Wola prezesa Kaczyńskiego wchodzi w życie

Andrzej Duda podpisał ustawę o obniżce wynagrodzeń posłów i senatorów.
Andrzej Duda podpisał ustawę o obniżce wynagrodzeń posłów i senatorów. fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. W zmienionych przepisach znajduje się zapis o obniżeniu o 20 proc. uposażenia parlamentarzystów. Zapowiadał to na słynnej konferencji prasowej Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zareagował tak na znaczący spadek notowań PiS w wyniku ujawnienia opinii publicznej skali nagród przyznanych przez rząd PiS.


Zgodnie z nowymi przepisami, uposażenie posłów i senatorów ma wynosić 80 proc. wynagrodzenia sekretarza podsekretarza stanu. Do tej pory uposażenie parlamentarzystów było równe wynagrodzeniu podsekretarza stanu, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

Na niezmienionym poziomie zostaną środki finansowe na pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu na terenie kraju. Będą one wynosić 25 proc. wynagrodzenia sekretarza stanu. Jak wyliczono, wynagrodzenia poselskie w wyniku nowelizacji ustawy mają spaść do 7913,84 zł brutto z 9892,30 zł.

To echo słów Jarosława Kaczyńskiego, który zapowiedział w kwietniu, że uposażenia parlamentarzystów zostaną drastycznie obniżone. – Do polityki nie idzie się dla pieniędzy. Społeczeństwo to zapamiętało, stąd oczekiwanie społeczeństwa daleko idącej skromności. Wiemy, że jesteśmy dla społeczeństwa. Nie jest celem polityki bogacenie się polityków – argumentował, odnosząc się do efektu, jaki wywołało ujawnienie skali nagród za rządów PiS.


źródło: RMF FM
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Rządy PiS nazywała reżimem. Ta Czeszka może napsuć krwi Kaczyńskiemu bardziej niż Timmermans
0 0To po to PiS przerwał posiedzenie Sejmu? Arłukowicz mówi o "handlu"