Niemiecki tygodnik o "puczu" w Sądzie Najwyższym. "Partia Kaczyńskiego zawsze miała wybiórcze podejście do UE"

Niemiecki magazyn o poczynaniach PiS wobec Sądu Najwyższego: to pucz!
Niemiecki magazyn o poczynaniach PiS wobec Sądu Najwyższego: to pucz! Fot. Marek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
"Narodowo-konserwatywny rząd w Polsce podporządkowuje sobie wymiar sprawiedliwości wbrew protestom ze strony Unii Europejskiej” – pisze o sytuacji w Polsce Der Spiegel. Autor tekstu zwraca uwagę, że partia Jarosława Kaczyńskiego zawsze miała wybiórcze podejście do UE, a odwołanie sędziów Sądu Najwyższego przyrównuje do "puczu".

Jan Puhl w najnowszym wydaniu "Der Spiegel" stwierdził, że wysłanie na emeryturę sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia to zagranie polityczne rządu PiS.

"Chce najwidoczniej z przyczyn politycznych wymienić niewygodnych urzędników" – czytamy w gazecie, która opisuje sytuację w Sądzie Najwyższym w Polsce. Autor tekstu porównał to do "puczu".

Puhl odniósł sie także do wystąpienia w Parlamencie Europejskim premiera Mateusza Morawieckiego. Stwierdził, że „pewność siebie, z jaką PiS niszczy europejskie standardy w rodzaju trójpodziału władz, a równocześnie deklaruje przynależność do Wspólnoty, jest irytująca”. Przypomniał, że przeciwko Polsce toczy się postępowanie ze względu na reformę Trybunału Konstytucyjnego.

Dziennikarz dodał także, że PiS z Unii czerpie tylko profity gospodarcze, a "rząd w Warszawie liczy na to, że Wspólnota nadal będzie okazywać bezradność wobec polskich akcji".

Przypomnijmy, że w Polsce w tym tygodniu doszło do szeregu protestów w obronie niezależności Sądu Najwyższego. Protestujący wyszli na ulicę, żeby pokazać swój sprzeciw dla ustawy PiS, która odesłała w stan spoczynku jedną trzecią sędziów SN.

Źródło: "Der Spiegel"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...