To już kolejny sondaż, który pokazuje dużą przewagę PiS. Partia Kaczyńskiego odrobiła straty

Partia Jarosława Kaczyńskiego jako jedyna zanotowała wzrost w sondażu IBRiS.
Partia Jarosława Kaczyńskiego jako jedyna zanotowała wzrost w sondażu IBRiS. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Od początku czerwca o prawie 5 proc. wzrosło poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości. Partia Jarosława Kaczyńskiego stopniowo odrabia niedawne sondażowe straty. Teraz poparcie dla PiS – według badania Instytutu Badań Społecznych i Rynkowych IBRiS – wynosi 37,4 proc.

Badanie wskazuje, że drugie miejsce zajmuje Platforma Obywatelska z wynikiem 26,3 proc. Dalej jest Sojusz Lewicy Demokratycznej, który uzyskał 9,7 proc. poparcia. Czwarte miejsce w badaniu tym zajął ruch Kukiz 15' (5,7 proc.). Na granicy progu wyborczego (5,3 proc.) znalazło się zaś Polskie Stronnictwo Ludowe.

Pozostałe partie są już pod progiem. Z badania wynika, że bez szans na wejście do Sejmu jest Nowoczesna, ponieważ zdobyła tylko 3,2 proc. Jest to wyraźny efekt odejścia z partii Joanny Scheuring-Wielgus, Joanny Schmidt i Ryszarda Petru. Jedynie 2,3 proc. poparcia uzyskała partia Razem.

PiS jest zatem jedyna partią, która zanotowała wakacyjny wzrost w badaniu IBRiS. Sondaż przeprowadzono na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Co wpływa na wynik?
Dziennik zwraca uwagę, że respondenci doskonale wiedzieli o wystąpieniu premiera Mateusza Morawieckiego na forum Parlamentu Europejskiego, protestach w obronie Sądu Najwyższego i działaniach Komisji Europejskiej w związku z zarzutami wobec Polski za łamanie praworządności.


Zaznaczmy jednak, że w ostatnim czasie rozpoczęto przyjmowanie wniosków o pieniądze w ramach 300+, a ponadto zażegnano kryzys polsko-izraelski.

To już kolejny w ostatnich dniach optymistyczny sondaż dla Prawa i Sprawiedliwości. Najpierw Centrum Badania Opinii Społecznej, a więc rządowa fundacja, poinformował, że partia rządząca może liczyć na 40-procentowe poparcie. Teraz zaś Instytutu Badań Pollster w sondażu dla "Wiadomości" TVP podaje, że PiS może uzyskać aż 42 proc. poparcia.

źródło: "Rzeczpospolita"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...