Jak najszybciej wyrobić dowód osobisty? Jaki jest czas oczekiwania na dokument?

Szybką i wygodną metodą wyrobienia dowodu osobistego jest internet.
Szybką i wygodną metodą wyrobienia dowodu osobistego jest internet. Fot. Mikolaj Kuras / Agencja Gazeta
Kończy się ważność twojego dowodu osobistego? A może zbliżają się twoje 18. urodziny i chcesz wyrobić pierwszy dowód? Możesz to zrobić w dowolnym urzędzie, ale też przez internet. Ile czasu czeka się na dokument? Czy można przyśpieszyć proces jego wydania?

Dowód osobisty jest wydawany w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku, ale zazwyczaj jest gotowy wcześniej. Tylko w szczególnych przypadkach termin może się wydłużyć. Gdyby tak się stało, zostaniesz o tym poinformowany.

W przypadku paszportów, możemy błyskawicznie wyrobić dokument tymczasowy, ale przy wydawaniu dowodu osobistego nie ma ogólnie przyjętej opcji przyśpieszenia. Jedyną przesłanką jest niespodziewana i trudna sytuacja.

O możliwości wcześniejszego wydania dowodu osobistego rozstrzyga właściwy do wydania tego dokumentu organ gminy. Uwzględnia przy tym możliwości realizacyjne oraz okoliczności uzasadniające załatwienie sprawy w terminie, który jest inny, niż ten wskazany w Kodeksie postępowania administracyjnego.

Dowód osobisty przez internet
Ministerstwo Cyfryzacji, we współpracy z MSWiA przygotowało rok temu nową wersję formularza online, która dostępna jest na stronie internetowej obywatel.gov.pl. Dzięki temu wniosek o nowy dowód osobisty można złożyć w wygodny i szybki sposób z komputera lub smartfona.

Wystarczy wejść na powyższą stronę i kliknąć złóż wniosek o dowód osobisty. Należy pamiętać, że bez profilu zaufanego (eGO) nie przejdziemy dalej. Pozwala on potwierdzić twoją tożsamość. Można go wyrobić przez internet korzystając z bankowości elektronicznej wybranych banków lub przejść się osobiście do placówki.


Trzeba rzecz jasna też mieć swoje zdjęcie w wersji elektronicznej. Odpowiednia fotografia to taka, na której twarz skierowana jest w stronę obiektywu, zaś tło jest białe. Jeżeli dysponujemy już profilem zaufanym i fotografią, to wówczas możemy przystąpić do składania wniosku.

Nie jest to skomplikowany proces – wypełniamy dwa pola (powód, z jakiego wnioskujemy o wydanie nowego dokumentu oraz urząd, w którym chce odebrać nowy dowód). Następnie wgrywamy zdjęcie, które nie może ważyć więcej niż 2,5 MB i mieć minimalną rozdzielczość 492x610 pikseli.

I to już właściwie wszystko. Sprawdzamy, czy dane się zgadzają, klikamy "złóż wniosek o dowód", podpisujemy profilem zaufanym i na tym kończy się cała procedura. Pozostaje czekać na dokument.

Sprawdzenie gotowości dowodu osobistego
Wystarczy ponownie wejść na stronę obywatel.gov.pl, kliknąć "sprawdź, czy twój dowód osobisty jest gotowy", gdzie będziemy musieli wypełnić tylko jedno pole – "numer wniosku o dowód". Numer znajduje się na potwierdzeniu złożenia wniosku o dowód osobisty. Odpowiedź powinniśmy otrzymać od razu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...