Skandaliczne wydarzenia w Auschwitz-Birkenau. Węgrzy chcieli coś ukraść "na pamiątkę"

Para Węgrów chciała ukraść cegły z krematorium dawnego  obozu
Para Węgrów chciała ukraść cegły z krematorium dawnego obozu Fot. Adam Gol / Agencja Gazeta
Doszło do próby kradzieży w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dwóch turystów z Węgier próbowało ukraść cegły z terenu dawnego krematorium obozu. Zostali jednak przyłapani przez innych odwiedzających to miejsce obcokrajowców.

Turyści zauważyli, że węgierska para wkłada cegły do plecaka. Czym prędzej poinformowali ochronę. Okazało się, że niedoszli złodzieje to obywatele Węgier: 30-letnia kobieta i 36-letni mężczyzna. Teraz trwają wobec nich policyjne czynności.

Dążenia węgierskich obywateli do zdobycia "pamiątki z Auschwitz" przypominają wstydliwe dla Madziarów czasy II wojny światowej, podczas której rządzone przez Miklósa Horthy'ego Węgry zawarły sojusz z hitlerowską III Rzeszą.

– Dwójka obcokrajowców przebywając na terenie Muzeum Auschwitz usiłowała dokonać kradzieży dwóch cegieł z jednego z krematoriów leżącego na terenie obozu. To zauważyła dwójka innych obcokrajowców, którzy zaalarmowali ochronę – mówił portalowi Gazeta.pl sierż. Mateusz Drwal z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

To nie pierwszy taki incydent. W 2009 roku dokonano kradzieży napisu "Arbeit macht frei" znad bramy byłego niemieckiego obozu zagłady. Znaleziono go w okolicach Torunia. Przestępcy pocięli go na trzy części. Działali na zlecenie neofaszystów ze Szwecji.

Źródło:Gazeta.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...