Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" z żalem obserwuje to co się dzieję obecnie z naszym wymiarem sprawiedliwości. Wydało krytyczną i zatrważającą opinię o zmianach w Sądzie Najwyższym i nowej Krajowej Radzie Sądownictwa. Według stowarzyszenia, karierę sędziowską można zrobić dziś w Polsce wypierając się I Prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.
Napisz do mnie:
bartosz.godzinski@natemat.pl
"Iustitia" nie przyjmuje do wiadomości, że tak teraz będzie funkcjonować nowa KRS. "Z żalem obserwujemy obrady organu podającego się za Krajową Radę Sądownictwa, w skład którego wchodzą sędziowie wybrani przez dwa ugrupowania polityczne" – czytamy w komunikacie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
Tak wygląda praca nowej KRS
Na dowód, "Iustitia" podaje sprawę sędzi Marty Kożuchowskiej-Warywody. "Została ona oskarżona o udział w Łańcuchach Światła oraz obecność w Parlamencie Europejskim, Komisji Europejskiej i Trybunale Sprawiedliwości UE przez Panią Poseł Krystynę Pawłowicz, członkinię nowej, upartyjnionej Krajowej Rady Sądownictwa, przy aprobacie obecnych tam sędziów" – czytamy dalej w oświadczeniu.
Poniżej przebieg posiedzenia nowej KRS, na którym m.in. kserowano listę osób odwiedzających Parlament Europejski - tak teraz ocenia się kandydatów na stanowiska sędziów.
Jak zrobić karierę sędziowską w Polsce?
"Iustitia" zdradza też metodę na zrobienie kariery sędziowskiej przy obecnej sytuacji w Polsce. Wystarczy wypierać się, niewygodnej dla władzy, Małgorzaty Gersdorf. Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego nadal stoi na stanowisku, iż jej kadencję określa Konstytucja. Sprzeciwia się tym samym reformie PiS.
"Kluczem do kariery sędziowskiej staje się wyparcie się I Prezesa SN prof. Małgorzaty Gersdorf, która jest nim do kwietnia 2020 r. Ten sam organ negatywnie zaopiniował kilkoro sędziów Sądu Najwyższego, cieszących się ogromnym szacunkiem i autorytetem. Nie mamy zaufania do rzetelności procedury nominacyjnej przed tym organem"
Małgorzaty Gersdorf przebywa w tym momencie na urlopie i w obowiązkach zastępuje ją Józef Iwulski.
"Iustitia": konkursy do Sądu Najwyższego nieważne
Stowarzyszenie sędziów uznało też, że konkursy na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego są nieważne, bo przeczą konstytucji. Tym samym i sam skład organu nie powinien mieć racji bytu. Jak zwracają uwagę sędziowie, postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy powinno mieć kontrasygnatę premiera. Podpisu Mateusza Morawieckiego brak, a zatem konkurs jest nieważny – dowodzi "Iustitia".
"Wynika to nie tylko z faktu niekonstytucyjnej procedury, ale i z tego powodu, że postanowienie Prezydenta ją inicjujące wbrew art. 144 ust. 2 Konstytucji nie miało kontrasygnaty Prezesa Rady Ministrów. Tym samym również nieważny będzie wybór sędziów Sądu Najwyższego" – czytamy w oświadczeniu.
Oświadczenie SSP "Iustitia" zostało napisane po sobotnim spotkaniu z sędziami i oddziałami stowarzyszenia z całej Polski: "Dziś wysłuchaliśmy głosu sędziów z całej Polski. Wszyscy zgadzają się z powyższymi stwierdzeniami. W najbliższych dniach poinformujemy o naszym stanowisku co do zasadności udziału w takim konkursie, kierując się dobrem Rzeczypospolitej Polskiej i ochroną praw obywateli".
"Członkowie tego organu, w tym sędziowie, wypowiadają się językiem polityków partii rządzącej, wspierają ich w działaniach uderzających w niezależnych sędziów. Sędziowie, którzy walczą o podstawowe prawa człowieka, są oskarżani o działalność polityczną i eliminowani z konkursu".