Bielecki i Czech coraz bliżej zdobycia ośmiotysięcznika. Trwa atak na szczyt

Adam Bielecki i Jacek Czech atakują szczyt GII.
Adam Bielecki i Jacek Czech atakują szczyt GII. fot. Twitter/Adam Bielecki
Adam Bielecki wspólnie z Jackiem Czechem atakują ośmiotysięcznik Gaszerbrum II w Karakorum. Akcję rozpoczęli w poniedziałek o trzeciej w nocy. Atak jest szybszy niż planowano, gdyż 17 lipca prawdopodobnie zamknie się okno pogodowe. Oprócz Bieleckiego i Czecha szczyt atakują Kazach Boryd Dedeszko i Niemiec Felix Berg.

– Czujemy się pewnie. (...) Wiedzieliśmy bowiem, że nie ma sensu atakować szczytu podczas tej ostatniej próby, a trzeba po prostu spędzić tam 24 godziny, żeby złapać "klimę", do tego podejść jeszcze trochę wyżej i zejść na dół do bazy, gdzie właśnie odpoczywamy. Dopiero teraz możemy ruszyć do ataku – powiedział himalaista w rozmowie z portalem wspinanie.pl.

Gaszerbrum II jest najniższym ośmiotysięcznikiem Karakorum. Po raz pierwszy został zdobyty w 1956 r. Pierwsze zimowe wejście zaliczyli w 2011 r. Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards.
O Adamie Bieleckim było głośno w kontekście akcji ratunkowej Elisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza, którzy utknęli na zboczu Nanga Parbat. Polak, który podjął akcję między innymi z Denisem Urubko, został uznany za bohatera. Francuzkę uratowano, Mackiewicz został na Nanga Parbat. Pójście po Polaka uniemożliwiły fatalne warunki pogodowe.

Bielecki był wtedy w trakcie nieudanej – jak się później okazało – próby zdobycia innego ośmiotysięcznika, K2. Kolejne próby zimowego ataku na szczyt tej góry mają odbyć się w najbliższych latach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...