Rosyjski himalaista uratowany. Przez prawie tydzień był uwięziony na skalnej półce

Anna Piunowa z portalu mountain.ru i Aleksander Gukow.
Anna Piunowa z portalu mountain.ru i Aleksander Gukow. Facebook/Anna Piunowa
Aleksander Gukow, rosyjski himalaista, który od pięciu dni był uwięziony na ścianie szczytu Latok I w Karakorum, został uratowany. Informację podała na Facebooku redaktor naczelna portalu mountain.ru.

Gukow od środy był uwięziony na wysokości 6200 metrów. Akcję ratunkową uniemożliwiała zła pogoda: chmury i padający śnieg. Zboczami płynęły lawiny. Gukow nie miał ze sobą sprzętu, który umożliwiałby ewakuację. Według relacji znajomych wspinacza, z którymi łączył się przez telefon satelitarny, himalaiście udało się rozłożyć namiot na półce skalnej. Został stamtąd podjęty przez śmigłowiec. Akcja, co pokazuje zdjęcie, była naprawdę brawurowa.

2:35am Витя Коваль: погода супер! гора открыта! 2:45am Вертолёты вылетели 4:49am Спасли!!! Саня в госпитале в...

Opublikowany przez Anna Piunova Poniedziałek, 30 lipca 2018
Tragiczna informacja obiegła media pięć dni temu. Podczas wspinaczki na szczyt Latok I (7145 n.p.m.) zginął Siergiej Glazunow, a jego partner Aleksander Gukow utknął na ścianie bez sprzętu. Jego ostatnia wiadomość była dramatyczna – bateria w telefonie satelitarnym była na wyczerpaniu, podobnie źle było z zapasami pożywienia.

Dwaj wspinacze próbowali zdobyć szczyt Latok od północnego filaru, czyli drogą, której nikt jeszcze nie pokonał. Glazunow odpadł ze ściany – pilot śmigłowca potwierdził, że u podstawy ściany leży ciało. Na górze na ratunek oczekiwał Gukow, który nadał sygnał SOS. Został na miejscu bez sprzętu.

źródło: Mountain.ru
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...