"U nas ze 40 osób czekało już przed 7 rano". Tak w wielu urzędach Polacy rzucili się na 300+

Od 1 sierpnia można składać wnioski o 300+ i 500+ w formie papierowej. W niektórych urzędach ustawiły się kolejki.
Od 1 sierpnia można składać wnioski o 300+ i 500+ w formie papierowej. W niektórych urzędach ustawiły się kolejki. Fot. Screen/ TKB Dolsat/https://youtu.be/ARVEiZ-sRr4
Nawet niektórym urzędnikom wydaje się to przedziwne. W XXI wieku, w dobie internetu, smartfonów i kont bankowych, całe rzesze Polaków wciąż wierzy w papier i okienko w urzędzie. Widać to było przy 500+, widać teraz przy 300+. 1 sierpnia, gdy w całej Polsce ruszyło składanie wniosków papierowych, w niektórych urzędach jeszcze przed godziną otwarcia ustawiły się ogromne kolejki...


Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białymstoku otwierają o godzinie 7.30. Ale ludzie zaczęli zbierać się przed urzędem wcześniej. I w sprawie 300+, i 500+, bo 1 sierpnia ruszył również termin dla składania takich wniosków.

– Już o siódmej przed wejściem czekało około 40 osób. A potem do 15.30 non stop była kolejka. O godzinie 10-ej siedziało lub czekało w kolejce około 100 osób – opowiada nam pracownik urzędu.

Portal poranny.pl pokazał te kolejki na zdjęciach, napisał, że z powodu 300+ i 500+ w tutejszym MOPS-ie było oblężenie. – Jestem sto dwudziesta pierwsza. Przede mną jeszcze 60 osób – mówiła reporterowi TVP jedna z oczekujących. Inna, że przed nią jeszcze 160 osób.

Swoje trzeba w kolejce odczekać...

Opublikowany przez Kurier Poranny - poranny.pl Środa, 1 sierpnia 2018
60 osób w pół godziny
Również przed godziną 7:00 ogromna kolejka stała we Wrocławiu. "Być może waga papieru dla wielu osób jest wyższa od internetowego formularza, dlatego wiele osób ze złożeniem wniosku o 300 PLUS czekało do dzisiaj" – donoszą o kolejkach w Kaliszu Fakty Kaliskie. Tu, przez pierwsze pół godziny pracy urzędu, przyjęto 60 ręcznie wypisanych wniosków.

– U nas 1 sierpnia do godziny 14. wpłynęło 108 wniosków papierowych – mówi nam Dorota Kaczorek Magdalińska, dyrektor MOPS w Mławie. Kolejkę ocenia na 8-10 osób. Uruchomiła dodatkowe punktu, w sierpniu, z powodu 300+ i 500+ urząd pracuje do 18:00.

A w Radomiu tego samego dnia wniosków w sprawie 300+ przyjęto 258, a w sprawie 500+ 241. Dla porównania – tego samego dnia przez internet wpłynęło tu odpowiednio 146 i 112 wniosków. Znaczy więcej osób wolało stać w kolejce. – O godzinie 7.30 wydaliśmy około 50 numerków w kolejkomacie – mówi nam Krzysztof Gajewski, zastępca dyrektora MOPS w Radomiu. Tu jednak tłumów nie było, choć takich oczekiwano.


Wcześniej działy się dantejskie sceny
W 2016 roku, gdy ruszał program 500+, w radomskim urzędzie działy się dantejskie sceny  – była gigantyczna kolejka, krzyki, awantury, interweniowała straż miejska.

Tym razem dyrektor osobiście 1 sierpnia jeździł po punktach składania wniosków i sprawdzał sytuację. 20-30 osób to według niego nie problem. Z powodu 300+ uruchomił dodatkowe trzy punkty, wszystkich jest 24. Przed głównym, o godzinie 7:00, stały cztery osoby i Krzysztof Gajewski nie ukrywa, że jest zaskoczony.

– Spodziewałem się, że będzie tłum, będzie oblężenie, a jest bardzo spokojnie. Ostatnio był problem z wejściem do ośrodka, a dziś, w stosunku do ubiegłych lat, to jest lajcik – przyznaje.

Wysyłają nawet listami poleconymi
To, co dla jednych urzędników jest długą kolejką, dla innych wcale być nie musi. Ale w jednym są zgodni. Wielu Polaków wciąż nie potrafi złożyć wniosków przez internet. Albo zwyczajnie się tego boją. Niektórzy tłumaczyli, że czekali do 1 sierpnia, bo chcieli złożyć wszystkie wnioski razem. Ale nie wszyscy.

Długie kolejki - wszędzie tam, gdzie można składać wnioski o 500 plus i Dobry Start. Od dzisiaj można składać papierowe...

Opublikowany przez TVP3 Białystok Środa, 1 sierpnia 2018
– Niektórzy mówią, że wolą przyjść do urzędu, bo my pomożemy. A jak będzie coś nie tak, to zmienimy. Dużo osób twierdzi, że woli złożyć wniosek na papierze, bo wtedy są pewni, że jest dobrze wypełniony i wszystko jest w porządku – opowiada pracownik jednego z MOPS-ów.

I tu ciekawostka. Dużo Polaków składa wnioski o 300+ i 500+ listem poleconym. Tylko 1 sierpnia do MOPS w Białymstoku wpłynęło ok. 50 takich listów! Wszystkie absolutnie bez sensu, co potwierdzają urzędnicy. Bo jeśli ktoś wysłał list 31 lipca, to jego wniosek jest nieważny.

– Nie możemy ich rozpatrywać. Niektórzy się pospieszyli, bo wysłali za wcześnie. Wnioski wysłane listem poleconym są traktowane jak papierowe, nie mogą być wysłane wcześniej niż 1 sierpnia. Dlatego dane osoby jeszcze raz będą musiały zawnioskować – mówi nam pracownik MOPS w Białymstoku. Urzędników czeka teraz dodatkowa praca – muszą się ze wszystkimi skontaktować i prosić o ponowne złożenie wniosków.

Przynoszą puste formularze
Te kolejki pokazują jeszcze coś. Okazuje się, że rządowa promocja tak szumnie zapowiadanego programu zdała się na nic. Urzędnicy opowiadają, że do okienek podchodzą ludzie z pustymi formularzami, bo nie wiedzą jak je wypełnić. Nie wpisują nawet podstawowych danych. – Jeśli ktoś nie wpisał tylko adresu, czekamy aż to zrobi. Ale jeśli ktoś podchodzi do okienka z pustym formularzem, odsyłamy, by sam wypełnił – przyznaje dyr. Gajewski.

Od dziś wnioski o świadczenie Dobry Start można składać w formie papierowej.

Opublikowany przez RDN Małopolska Środa, 1 sierpnia 2018
Aż dziw, że mimo akcji promocyjnej na wielką skalę, ulotek z wizerunkiem premiera, które miały dotrzeć do każdego rodzica, w sieci mnóstwo jest pytań o to, gdzie można złożyć wniosek przez Internet.
Mnóstwo Polaków już to zrobiło w lipcu, niektórzy już nawet dostali pieniądze z 300+. Namawiają innych w sieci.
Ale 2 sierpnia w niektórych ośrodkach wciąż są kolejki, choć już mniejsze. – Teraz jest 30 osób – słyszymy w Białymstoku o godzinie 11-ej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Przestajemy zwracać uwagę na cenę i smak. Zaczyna się liczyć co innego
Zysk 0 0Mówią, że to polska "Gra o tron". Za nami premiera kolejnej części piastowskiej sagi
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
0 0"Chętnie przeproszę". Dziwny wpis kobiety, która oskarżyła Grodzkiego
0 0Marszałek Grodzki odpowiada na materiał TVP. Mówi o "drodze sądowej"
FELIETON MICHALIK 0 030-krotność ZUS, czyli tak PiS chce karać za rozum i kwalifikacje
INN:Poland 0 0ZUS vs. przedsiębiorcza matka: 9 lat składek to za mało, by pójść na zwolnienie
0 0Lewica pod rękę z PiS i przeciw Gowinowi. Słowa Zawiszy zaskakują
0 0"Nikt nigdy nie pytał". Kandydat na ministra o braku wyższego wykształcenia
0 0Jest szczepionka przeciwko eboli. Na razie może eksperymentalnie pomóc w zwalczeniu epidemii
0 0Myślisz, że to lenistwo, a to depresja. 10 objawów choroby, których nie rozumie otoczenie