KRS ujawniła nazwiska chętnych do Sądu Najwyższego. Prawnicza elita to nie jest...

Mariusz Muszyńskie kandyduje na stanowisko sędziego SN. Na stronie KRS opublikowano pełną listę nazwisk.
Mariusz Muszyńskie kandyduje na stanowisko sędziego SN. Na stronie KRS opublikowano pełną listę nazwisk. Fot. Wojciech Surdziel / AG
Mariusz Muszyński i inni prawnicy związani z "dobrą zmianą" - to głównie oni znaleźli się na liście kandydatów na sędziów nowego Sądu Najwyższego. Pełna lista pojawiła się na stronie Krajowej Rady Sądownictwa.


Kto może zostać sędzią Sądu Najwyższego? W myśl ustawy z 23 listopada 2002 roku każdy obywatel Polski, który ma nieskazitelną opinię i odpowiednią wiedzę prawniczą. Ustawa nie wskazuje, że do SN mogą startować tylko sędziowie i nie zamyka drzwi przed adwokatami i pracownikami naukowym.
I jak się okazuje, wielu z nich postanowiło skorzystać z szansy, jaką dała im nowelizacja ustawy o SN, jaką przeforsowało w ostatnich tygodniach Prawo i Sprawiedliwość. Jest już lista prawników, którzy wyłamali się ze środowiska i zgłosili swoje kandydatury. Są wśród nich adwokaci, radcowie prawni notariusze, a nawet kilku sędziów sądów rejonowych.

Nie zabrakło nazwisk kojarzonych z "dobrą zmianą". Są prokuratorzy Waldemar Puławski i Jarosław Duś oraz radczyni prawna Małgorzata Ułaszonek-Kubacka. Jest też Mariusz Muszyński, sędzia-dubler zasiadający dziś w fotelu wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego, prawa ręka Julii Przyłębskiej. Ten ostatni ma kandydować do Izby Dyscyplinarnej.

Pełna lista oficjalnych kandydatów została opublikowana na stronie Krajowej Rady Sądownictwa. To o tyle ciekawe, że jeszcze w poniedziałek odmawiano opublikowania nazwisk kandydatów zasłaniając się przepisami RODO o ochronie danych osobowych.

źródło: KRS
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska